Birlik tablosu devam etmeli ZAMAN

Birlik tablosu devam etmeli ZAMAN.8513
  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

İktidar ve muhalefet arasında Danıştay saldırısı ile doruğa ulaşan gerilim, önceki gün liderlerin TOBB Genel Kurulu’nda ‘el ele’ tutuşarak verdiği tarihî fotoğrafla yerini yumuşamaya bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal ve DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile ellerini havada birleştirip delegeleri selamlaması öncelikle iş dünyasını heyecanlandırdı. Liderlerin bu şekilde sahneye çıkmasının piyasalara güven telkin ettiği görüşünde birleşen patronlar, ekonomik istikrarın devamı için birlik mesajının sürekli olmasını istedi. TOBB eski Başkanı Fuat Miras, daha önce en ufak bir tartışmanın Türkiye ekonomisine verdiği zararın faturasını herkesin ödediğine dikkat çekerken, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Üyesi İbrahim Kefeli mutluluğunu, “Gazetelere yansıyan fotoğrafı gördükten sonra dün güne iyi başladım.” sözleriyle dile getirdi. Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar’ın liderlerden isteği ise birliktelik mesajının devam etmesi.

Kamuoyunun uzun süredir görmek istediği ‘birlik tablosu’ siyasetçiler arasında da büyük yankı buldu. Fotoğrafta yer alan DYP lideri Ağar, iktidar ve muhalefetin el ele tutuşmasının millete mutluluk verdiğinin altını çizdi. Medenî ilişkilerin siyasî üslup içerisinde devam edeceğini vurgulayan Ağar, “Elbette farklı düşüncelerde olacağız. Ama bizim işimiz bunları belli bir üslup içerisinde ifade etmektir.” dedi. AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, bu tablonun fotoğrafta kalmadan toplumsal hayata yansımasını isterken, CHP Milletvekili Enis Tütüncü, liderlerin halka ‘cumhuriyete hep birlikte sahip çıkıyoruz’ mesajı verdiğine dikkat çekti. CHP’li Mustafa Özyürek ise görüntünün yapay olduğunu ileri sürdü.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) eski Başkanı Fuat Miras, bugünkü ortamda böyle bir tablonun gündeme taşınmasının önemine dikkat çekti. Odalar Birliği’nin genel prensibinin genel kurullarında iktidar, muhalefet ve diğer kuruluşları bir araya getirip birlik mesajı vermek olduğunu aktaran Miras, “Türkiye sıkıntılı bir dönemden geçiyor. O tablo bütün Türkiye’ye yansımalı. Daha önce sivil toplum kuruluşları siyasi liderleri bir araya getirip birlik mesajı verseydi bugün Türkiye ekonomisi daha iyi yerlerde olurdu.” dedi. 3 liderin bir araya geldiği tablonun eksik kaldığını kaydeden Miras’a göre bütün parti liderleri ve sivil toplum kuruluşları da o tablo içerisinde yer almalı. Miras, “Daha önce en ufak bir tartışmanın Türkiye ekonomisine verdiği zararın faturasını hepimiz ödedik. Liderlerin birbirini tenkit etmesi doğal, ancak bu toplumu germeyecek düzeyde olmalı.” şeklinde konuştu. Miras, fotoğrafta yer alan liderlerin işsizliğin azaltılması, reel sektörün güçlenmesi ve ekonomide kırılganlıkların ortadan kaldırılması için de el ele vermelerini istedi.

Herkes gayret göstermeli

“İş dünyası olarak böyle bir tabloyu özlüyorduk.” diyen Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Başkanı Erhan Özmen, 2002’den itibaren ekonomide elde edilen kazanımların artırılması, ekonomik ve siyasi istikrarın devam ettirilebilmesi için böyle bir siyasi birlikteliğe ihtiyaç olduğunu söyledi. Özmen’e göre Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci, Kıbrıs, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve global dalgalanmalardan daha güçlü çıkabilmesi için siyasi birliktelik şart. Türkiye’nin 5 defa ekonomik kriz yaşadığını ve bunun faturasının topluma çıktığını kaydeden konfederasyon başkanı, genel kurulda oluşan olumlu hava sayesinde borsa, dolar ve faizlerin normal seviyeye geleceğini tahmi ediyor.

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük de ortaya çıkan tabloyu “Görüntü çok güzeldi.” sözleriyle özetledi. İktidar ve muhalefetin el ele vermesinin piyasaların rahatlaması için olumlu olduğunu aktaran Küçük, “Siyasetçi ve bürokratın hiçbir ayrıma gitmemesi lazım. Çünkü hepimiz daha iyi bir Türkiye için gayret ediyoruz.” şeklinde konuştu. Diyaloğun önemli olduğunu, kurumlar arası gerginlikleri dindirmenin herkesin görevi olduğunu belirten Oda Başkanı, daha iyi bir Türkiye için buna ihtiyaç olduğunu kaydetti. Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Türkiye’nin özlediği tabloyu yaşamasında Odalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun payının büyük olduğunu belirterek, iş dünyası ile ilgili meselelerde hükümet, muhalefet ve diğer partilerin bir araya gelebildiğine işaret etti. Liderlerin verdiği birlik mesajının ardından gündemin tekrar ekonomiye döneceğini dile getiren Boydak, son günlerde dalgalanan piyasaların tekrar durulacağını, yerli-yabancı yatırımcının istikrara olan güveninin artacağını ifade etti.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyesi ve Bisse’nin patronu İbrahim Kefeli, fotoğrafı gazetelerde gördükten sonra dün güne iyi başladığını söyledi. Liderlerin bir araya gelmesini ‘fevkalade güzel bir mesaj’ olarak değerlendiren Kefeli, “Ancak bunların devamı olmuyor. Şimdi maalesef karşılıklı kırıcı şeyler yine söylenebilir. Bu da elde edilen kazanımları eritebilir.” endişelerini dile getirdi. Kefeli’ye göre olumlu havanın etkisi önümüzdeki hafta boyunca piyasalarda da hissedilecek. Çünkü yatırımcının bu tarz mesajlara ihtiyacı vardı.

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, ‘olumlu bulduğu’ liderlerin kamuoyu önünde birlik mesajı vermesinin devamının gelmesini istedi. Bunun sürdürülebilir olmasının piyasalara güven aşılayacağını dile getiren Kibar, iş dünyasının buna ihtiyacı olduğunu kaydetti. “Uzun yıllardır bu tabloyu bekliyorduk.” diyen Dardanel’in sahibi Niyazi Önen de, “Dilerim ki önceki gün verdikleri bu resim pek çok konuda da işbirliği yapmalarına vesile olur. Son günlerde yaşanan gerginliklerden sonra Türkiye’nin buna ihtiyacı vardı.” ifadelerini kullandı. Önen’e göre birlik mesajı dolar, borsa ve faizlerin normal seviyesine gelmesini tetikleyici unsur olacak.

Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA) Başkanı Adnan Nas, liderlerin tavrını siyasi ve ekonomik istikrarın devam ettirilmesi adına güzel bir tablo olarak değerlendirdi. Siyasi görüş farklılığına rağmen iş dünyasının birleştirici etkisine dikkat çeken Nas, “İyi bir başlangıç yapıldı. Umarım ki bu tablo sadece ekonomide değil diğer alanlarda da devam eder.” şeklinde konuştu. Nas, piyasalarda global hareketliliğin yanı sıra siyasi gerilimin de etkili olduğunu dalgalanmanın siyasilerin birlik mesajının ardından durulacağını ifade etti. Nas, piyasalarda bugünden itibaren yumuşama olacağı beklentisini dile getirdi. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Nejat Koçer, “El ele verilen bu görüntü yıllardır özlemini duyduğumuz bir fotoğraftı, bu mesaj çok önemliydi. Kamuoyundan gelen olumlu tepkilerde bu işin son derece önemli olduğunu, toplum tarafından iyi algılandığını gösteriyor.” derken, İşadamı İsmail Aytemiz de fotoğrafı, ‘Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu şey, beraberlik’ diye tanımladı.

Siyasetçilerden çağrı: Fotoğrafta kalmasın toplumsal hayata yansısın
TOBB Genel Kurulu’nda Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal, DYP lideri Mehmet Ağar’ın el ele tutuşarak birlik mesajı vermelerine siyasi parti temsilcilerinden destek geldi. Fotoğrafta yer alan Ağar, iktidar ve muhalefetin el ele tutuşmasının millete mutluluk verdiğini ifade etti. Medeni ilişkilerin siyasi üslup içerisinde devam edeceğini vurgulayan Mehmet Ağar, "Elbette farklı düşüncelerde olacağız. Ama bizim işimiz bunları medeni üslup içerisinde ifade etmektir." şeklinde konuştu. AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, bu tablonun fotoğrafta kalmadan toplumsal hayata yansımasını isterken, CHP Milletvekili Enis Tütüncü, liderlerin halka ‘cumhuriyete hep birlikte sahip çıkıyoruz’ mesajı verdiğini kaydetti. CHP’li Mustafa Özyürek bu görüntünün yapay olduğunu savunurken, DYP’li Ümmet Kandoğan ise iktidar ve anamuhalefet liderlerinin ülkeyi ‘lüzumsuz bir gerilime’ soktuğunu ifade etti ve Türkiye’yi mutlu eden bu tablonun devamını diledi. Siyasilerin, TOBB Genel Kurulu’nda hafızalara kazınan fotoğrafla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar:
Millete hizmet etmek isteyen her siyasetçiyle omuz omuza oluruz. Bizim temel bakış açımız siyasetin yaraşır bir zeminde yürütülmesi, demokrasinin ve milletin değerlerinin muhafaza edilmesidir. Ama bu, ezilenlerin, sıkıntı içerisinde olanların, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu meselelerde hükümetin yanlışlarının söylenmemesi demek değildir. Muhalefetin varlığı, iktidarı millet adına eleştirmektir.

AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz:
Bu tablonun kalıcı olması, Türkiye’nin birlik ve beraberliği için son derece önemlidir. Farklılıklara rağmen güzel ve Türkiye’ye faydalı projelerde bir araya gelinmesi ve bunlara herkesin katkı vermesi bakımından önemsenmesi gereken bir tablo. Bu verilen mesaj fotoğraf olarak kalmamalı, iktidar muhalefet hep birlikte toplumsal alanda memnuniyet verici biçimde devam ettirilmelidir.

CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü:
Liderler, laik demokratik cumhuriyete saldırı olduğu zaman tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakırız mesajı verdi. Halka, ‘sakin olun, panik yapmayın, endişeye kapılmayın, Cumhuriyet’e bir şey olmaz’ mesajı veriliyor. Bundan sonra sağduyu öne çıkacak. Siyasetin üzerinde dolaşan kara bulutlar istikrarsızlığa neden olabilir. Türkiye, demokrasiyi tüm kurallarıyla yerleştirme açısından önemli virajı dönüyor.

DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan
Türkiye, son günlerde çok gerildi:
Başbakan ve anamuhalefet liderinin açıklamalarıyla lüzumsuz bir gerginlik oluştu. DYP olarak biz bu gerilimin dışında kaldık. İktidar ve muhalefet Danıştay saldırısı üzerinden siyaset yapmaya çalışarak Türkiye’yi gerilime soktular. Bu görüntü Türkiye açısından iyi olmuştur. İnşallah iktidar ve anamuhalefet bu tabloyu Türkiye genelinde devam ettirirler.

Eski TOBB Başkanı Miras: Faturayı hepimiz ödüyoruz
Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. O tablo bütün Türkiye’ye yansımalı. Geçmişte de bu birlik mesajı verilseydi, bugün ekonomi daha iyi yerlerde olurdu. Tartışmaların verdiği zararın faturasını hepimiz ödedik.

TÜSİAD üyesi İbrahim Kefeli: Etkisi piyasalarda hissedilecek
Gazetelere yansıyan fotoğrafı gördükten sonra güne iyi başladım. Güzel bir mesaj oldu. Olumlu havanın etkisi bu hafta piyasalarda hissedilecek. Çünkü yerli ve yabancı yatırımcının bu tarz mesajlara ihtiyacı var.

TOBB eski Başkanı Fuat Miras:
Türkiye sıkıntılı dönemden geçiyor. Liderlerin birbirini tenkit etmesi doğal, ancak bu, toplumu germeyecek dü-zeyde olmalı.

Genç İşadamları Konf. Başk. Erhan Özmen:
İş dünyası olarak böyle bir tabloyu özlüyorduk. Olumlu hava sayesinde borsa, dolar ve faizler normal seviyeye gelecek.

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük:
Bugünkü ortamda birlik mesajlarına daha çok ihtiyaç duyuluyor. İktidar ve muhalefetin el ele vermesi piyasaları rahatlatır.


Kayseri Sanayi Odası Başkanı Boydak:
Birlik mesajının ardından gündem tekrar ekonomiye dönecek. Yatırımcıların güveni artacak.

TÜSİAD üyesi İbrahim Kefeli:
Fotoğrafı gördükten sonra güne iyi başladım. Olumlu havanın etkisi piyasalarda hissedilecek.

Hyundai Assan Başkanı Ali Kibar:
Birlik mesajının devamı gelmeli. Bunun sürdürülebilir olması piyasalara güven aşılayacak.

Dardanel’in sahibi Niyazi Önen:
Uzun yıllardır bu tabloyu bekliyorduk. Çektirilen bu resim başka konulara da vesile olmalı.

TABA Başkanı Adnan Nas:
İyi bir başlangıç oldu. Umarım bu tablo sadece ekonomide değil diğer alanlarda da sürer.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious