Birlikte çalışarak terörizmi yok edebiliriz

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Raltson: "Birlikte çalışarak PKK terörizmini yok edebiliriz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Joseph W. Raltson, ABD, Türk ve Irak yetkililerinin etkili ve somut adımları doğrultusunda birlikte çalışarak PKK terörizminin yok edilebileceğini söyledi.

ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Joseph W. Raltson, Türkiye'deki temaslarına Dışişleri Bakanlığı'nda başladı. Dışişleri Bakanlığı'nda Bakanlık Müsteşarı Ali Tuygan, Dışişleri Bakanlığı Güvenlik İşleri Genel Müdürü Hayati Güven, Türkiye tarafından Terörle Mücadele Koordinatörlüğü'ne atanacak olan emekli Orgeneral Edip Başer ve Ralston katıldı. Tuygun, Başer ve Raltson, iki saate yakın süren görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulundular.

Raltson, konuşmasına, terör örgütü PKK'nın son saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. Raltson, ABD yönetiminin kendisine PKK terörü ile mücadele görevi verdiğine işaret ederek, bu yeni görevinde gerek Emekli Orgeneral Başer ve Türk yetkililer, gerekse Iraklı yetkililerle çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini ifade etti. Terör örgütü ile mücadele konusunda ortak çalışmaları olacağına dikkat çeken Raltson, ''Etkin ve somut önlemler almaya çalışacağız, buna acil ihtiyaç var. Çünkü Türk, ABD ve Irak kamuoyları PKK terörü konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu anlasın'' dedi.

Ralston, bir soru üzerine, ABD, Türkiye ve Irak hükümetleri için önem taşıyan bir dizi tedbir üzerinde duracaklarını, görevlerinin de bu olduğunu, ancak bu aşamada ayrıntıya giremeyeceğini kaydetti. Ralston, ABD, Türk ve Irak yetkililerinin etkili ve somut adımlar hedefi doğrultusunda birlikte çalışacağını, böylelikle PKK terörizminin yok edilebileceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious