“Birlikte doğduk, ölürsek birlikte ölelim”

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Kayseri'de doğuştan kalbi delik olan 10 yaşındaki Ümmühan Gezici'nin dramı yürekleri parçalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Kocasinan ilçesi Boztepe Mahallesi'nde yaşayan Gezici ailesinin hayatı, 14 yıllık çocuk hasretinin ardından gelen ikiz çocuklarının birinin kalbinin delik olduğunun anlaşılmasıyla zindana dönüştü.

Kızının tedavisi için tüm malvarlığını harcayan baba Cemal Gezici, satacak başka eşyası kalmayınca hayırseverlerin yardım ellerini uzatmasını beklemeye başladı.

Ailesiyle birlikte Gaziantep'ten Kayseri'ye göçerek bir baraka yaşamaya başlayan Cemal Gezici, hayırseverlerin kendilerine bir ışık yakmasını beklediğini söyledi.

10 yaşına gelen kızı Ümmühan'ın 18 yaşına kadar mutlaka tedavi olması gerektiğini belirten baba Gezici, yaşadıkları dramatik hayatı şöyle anlattı; "Bizim evlendikten sonra 14 yıl boyunca hiç çocuğumuz olmadı. Çocuk sahibi olmak için her türlü yola başvurduktan ikiz çocuğumuz oldu. Kızlarımıza Ümmühan ve Eda ismini verdik. Bu sevincin üzerinden henüz 1 yıl geçmeden Ümmühan'ın kalbinin delik olduğunu öğrendik. Bundan sonra hayatımız zindana dönüştü. Kızımızın tedavisi için tüm mal varlığımı harcadım. Önce işyerimi, ardından da evimi satarak kızımı tedavi ettirmeye çalıştım. Gaziantep Özel Konukoğulları Hastanesi'nde tedavi gören kızımı, Adana'dan sonra Ankara doktor Sami Ulus Hastanesi'ne götürdüm. Maddi imkanlarım tamamen tükendi. Ailemi alarak Kayseri'ye geldim. Burada dolma kalem satarak ailemin geçimini sağlamaya çalışıyorum. Benim artık hiçbir gücüm kalmadı. Kızımın tedavisi için vicdan sahibi insanların yardımını bekliyorum." dedi.

Kızının acilen kalp nakli olması gerektiğini söyleyen Gezici, "Kızım için İtalya'dan getirilen ve 40 günde bir vurulan 450 milyonluk iğne ve ilaçların alınması gerekiyor. İthal ilaç olduğundan yeşil kart geçmiyor. İğne ve ilaçları karşılayacak maddi gücümüz yok. Hastaneye yatırılınca hiçbir ücret ödemiyoruz, fakat nakil olmayınca da taburcu ediyorlar. Ev kirasını da ödeyemeyince ev sahibimiz bizi evden çıkardı. Bir senedir barakada yaşıyoruz. Akşamları sokaklarda kalem satarak eve ekmek almaya çalışıyorum. Büyüklerimizden ve hayırseverlerden acil yardım bekliyorum." diye konuştu.

Doğduğu günden bu yana ilaçlarla yaşayan Ümmühan'a en büyük destek ise tek yumurta ikizi kardeşi Eda'dan geldi. Kardeşi için okula gitmeyen Eda, ikizini 'Ölürsek birlikte ölelim' diyerek teselli etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious