Birsen, 'Yönetim açısından kafamız karışık'

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen, son dönemlerde mevzuatla ilgili değişikliklerin Borsanın işleyişine etkilerine değindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İMKB Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, İMKB Başkanı Osman Birsen'in katılımıyla gerçekleştirildi.
Kurul toplantısında, Borsanın önümüzdeki yıl ödenekler toplamının 149 milyon 597 bin 122 YTL, gelir tahminleri toplamının ise 151 milyon 313 bin 800 YTL olarak öngörüldüğü belirtildi.

İMKB'nin personel, ücret ve giderleri de 2006 yılına göre 2007'de 1 milyon YTL civarında düşürülerek önümüzdeki yıl için 39 milyon 846 bin 692 YTL olarak öngörüldü.

Olağanüstü Genel Kurulda İMKB Teşkilat, Görev ve Çalışma Esasları Yönetmeliğine ilişkin değişiklik önerisi, personel yönetmeliği değişiklik önerisi ile teftiş ve gözetim kurulu yönetmeliği değişiklik önerisi reddedildi. Sermaye Piyasası Kurulunun isteği üzerine gündem maddeleri arasına eklenen İMKB Kotasyon Yönetmeliği ile ilgili değişiklik önerisi de üçte ikilik çoğunluk sağlanamadığı için gündeme alınmadı.

İMKB Başkan Yardımcısı Esin Akbulut, bütçeyle ilgili değerlendirmede bulunurken, Mart sonu itibarıyla gelir fazlasını Hazine'ye aktardıklarını belirterek, “Şu ana kadar başka bir ödenek göndermedik. Yıl sonu itibarıyla gelir gider fazlamızda yine ödeme yapmamız gerekecek” dedi.

-OSMAN BİRSEN-

İMKB Başkanı Osman Birsen ise konuşmasında, Borsanın, 20 yıllık tarihinde mali açıdan devamlı başarılı bir yönetim geçirdiğini, eğitime 630 milyon dolarlık yatırım yapıldığını ve yarattığı 900 milyon dolarlık varlığı da Hazine'ye kazandırdığını söyledi.

-“İMKB'NİN GRİLEŞİP BİRAZ BULANIK HALE GELEN YAPISI...”-

Birsen, çok başarılı bir hale getirdikleri kurumun aynı tarzda çalışmasını temin etmeyle ilgili kararları almanın zamanının geldiğini, hatta geçtiğini dile getirerek, İMKB ile ilgili yapılan ve gündem maddeleri arasında yer alan değişiklik önerilerine değindi.

Birsen, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Zaman zaman yönetim kurulumuzda dahi bu değişiklikleri takip ederken (hangisi daha doğrudur) gibi sorunlar ortaya çıkmakta. Herkese kendi durumuyla ilgili hak vermek zorunda kalıyoruz. Bize intikal eden sonuçların bize tesiri var, adli sistemin verdiği kararların çalışmalarımıza yaptığı etkiler var. Bizim kafamız karışık durumda. Yönetim açısından kafamız uzun süredir karışık durumda. Sizleri çok yoran bir çalışma içinde olduğumuzu buradan itiraf etmek isterim.

20 yıl önce çözülmüş meselelerin tekrar gündeme gelmesi nedeniyle ortaya çıkan mevzuat gibi şartları nasıl uygulayacağını bilmeden bunların sorumluluğunu üstlenmek durumunda kalan personelimizin tereddütleri ve reaksiyonları bizi zorluyor.

Hukuk ve İMKB'nin bir şekliyle grileşip biraz bulanık hale gelen bu yapısının bir netliğe kazandırılmasına kadar bunu daha bozacak veya içinden çıkılmaz hale getirecek değişiklikleri yapmama gibi eğilime girdiğini görüyorum. Ümit ediyorum ki, bu çalışmaların getireceği netlikle yine eski çalışmalarımızda olduğu gibi kendi işlerimizi anlayıp, gönül huzuru içinde iyi olacağına inandığımız değişiklikleri yapmak suretiyle yolumuza devam ederiz.”

-“SORUNUMUZ İMKB'NİN İMAJI”-

Kotasyon ile ilgili değişiklik önerisi için bir olağanüstü genel kurula daha ihtiyaç olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Birsen, İMKB ile ilgili yurt içindeki iyi değerlendirmelerin çok az yapıldığını ve bunun topluma yayılmadığını, yurt dışında ise itibar gördüklerini söyledi.

Osman Birsen, “Sorunumuz İMKB'nin imajıdır, birçok şeyi iyi yapmasına rağmen onun o şekliyle algılanmadığıdır. Önümüzdeki dönem bunun üstüne gitmemiz lazım. Yabancılar daha çok objektif karar ve değerlendirme yapıyor” diye konuştu.

İMKB'de işlem gören hisse senetlerinin büyük bölümünün yabancı kurumsal yatırımcıların elinde bulunduğunu, son yıllarda bunun arttığını anımsatan Birsen, son 3 yıl içinde 8 milyar dolara yakın net giriş olduğunu ifade etti.

Yerli yatırımcıların Borsaya ilgisinin az olduğuna dikkat çeken Birsen, yabancı yatırımcıların ise pay ve karlarını artırdığını vurguladı.

Birsen, İMKB'nin teknik altyapısına ilişkin olarak da bir uçağın tehlikelere karşı herşeyinin yedeklendiğini, ona göre önlemler alındığını belirterek, “İMKB de aynen bir uçak gibi yönetiliyor. Zaman zaman bazı aksaklıklar olmuyor değil. Şu an elektronik sistemimiz iki yedekli çalışır durumda. İşlem salonlarını faal tutmamız, üçlü bir yedekleme demektir. Günde yedi defa elektrik kesiliyor. Yedekli sistem sayesinde bunu hiç görmüyorsunuz. Bu sistem çalışırken bunu iyileştirmek de gerekiyor” diye konuştu.

-BORSADA GREV-

Olağanüstü Genel Kurulun Divan Başkanlığını yapan Bedii Ensari ise Borsa çalışanlarının toplu sözleşme görüşmelerine başlamak üzere yetki aldığını kaydederek, “Eğer Borsa bir grevle karşı karşıya kalırsa, bu, işe el atmayan hükümet ve yasama meclisinin sorunudur” dedi.
Bu arada, bazı üyeler gündem konularının kendilerine daha önce ulaştırılmadığı için maddelerin görüşülmesi sırasında sağlıklı bir karar verilemediğini aktardılar.
Öte yandan, İMKB Kotasyon Yönetmeliği ile ilgili değişiklik önerisine üçte ikilik çoğunluğun sağlanması için genel kurul yaklaşık 1 saat geç başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious