'Birşeyler yapmak isteyenler başarısızlığa uğradı'

  • Giriş : 25.04.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya üzerinden birşeyler yapmak isteyenlerin çok büyük bir başarısızlığa uğradığını, derin bir hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Partisinin grup toplantısında konuşan Deniz Baykal, Van Savcısı hakkında verilen ihraç kararının, Türk siyasetinin girdiği yeni ortamın kilometre taşlarından biri olduğunu kaydetti. Baykal, bu noktadan sonra, "Van'da hazırlanan iddianame saf bir hukuki belge midir? Yoksa, onun etrafında, içinde, arkasında hukuk dışı irtibatlar var mıdır?" sorularının sorulması gerektiğini dile getirdi. Baykal, Şemdinli iddianamesinin bu şekilde çıkmasına çalışanların, bu noktaya gelmesini isteyenlerin bile, artık iddianameyi savunamayacak duruma geldiğini iddia etti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Savcı hakkında ihraç kararı verdiğini, ondan sonra da 'bu karar az mıdır, çok mudur' tartışmasının yapıldığını belirten Baykal, "Bu hükümet, iddianamenin tamamının içinde hukuk dışı ilişkiler olduğunu kabul ediyor mu etmiyor mu? Başkaları karışmışsa bu işe, rufailer karışmışsa, Savcı da bu karışmaları içine sindirmişse, referandumla mı bu cezayı verecektik. Türkiye'de böyle bir savcı olabilir mi olamaz mı?" diye konuştu.

Van Savcısı Sarıkaya'nın Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın hakkında hazırladığı iddianamenin de hukuk dışı olduğunu vurgulayan Baykal, "Orada kurul niye işlemedi? Bu konudaki soru haklı bir sorudur. Bu Türkiye'nin sorunudur. Adaletin nasıl işlediğinin göstergesidir. Adalet yaralıdır, yargı yaralıdır, yargı kanıyor. Yargıya sahip çıkmak gerekiyor. Siyasetin yargının üzerinden elini çekmesi lazım" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, SHP'nin HEP ile seçim işbirliği yaptığı dönemde kendisinin SHP'nin grup başkanvekili olduğunu söylediğini hatırlatan Baykal, bir önceki grup toplantısında bu beyanın yalan olduğunu söylediğini, bunun üzerine de Başbakan Erdoğan'ın kendisinden şikayetçi olduğunu belirtti.

Baykal, şöyle konuştu: "Ben Sayın Başbakana ispat hakkı tanıyorum, o iddiasını lütfen kanıtlasın. Kanıtlarsa özür dilerim. Peki Başbakan bunu yapamazsa ispatlayamazsa ne olacak? O zaman benim söylediğim söz neyi yansıtacak? Bir yalana yalan demek hukuken suç mudur değil midir? Bilmiyorum ama ben insan olarak ve siyasetçi olarak kendim ve partimle ilgili haksız bir

ithama 'yalan' deme hakkımı koruyorum ve bunu kullanmaya da devam edeceğim.''

Deniz Baykal, 15 Aralık 1987 tarihinde SHP Grup Başkanvekili seçildiğini, 27 Haziran 1988 tarihinde grup başkanvekilliğinden ayrılarak partinin genel sekteri olduğunu, o tarihten 10 Eylül 1990'a kadar da genel sekreter olarak görev yaptığını anlattı. Baykal, sözkonusu seçim işbirliğinin ise kendisinin genel sekreterlikten istifasından bir yıl sonra 1991 yılında gerçekleştirildiğine dikkati çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious