Bisiklet keyiflidir,doğru binene

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Bisikletle dolaşmak eğelencelidir ama yanlış kullanılırsa hayatınıza mal olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet, boş zamanlarını bisiklete binerek geçiren çocukları uyarıyor; "Bisikletle dolaşmak hem sevilen bir eğlence hem de çok yararlı bir spordur. Ancak eğer bazı şeyler yolunda gitmiyorsa sadece kendimizi tehlikeye atmamız anlamına gelir."

Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinde 'bisiklete binmenin yöntemleri'ni açıkladı. Polise göre, bisikletin boyu ve modeli binecek kişinin boyu kilosuna ve yaşına uygun olmalı ve yükseklik ayarları doğru yapılmış olmalıdır.

Binecek kişinin bisiklette bu konuda iyi araştırma yapma gerektiğinin vurgulandığı uyarıda; "Kullanacağımız bisikletin bize uygun olduğundan emin olmalıyız. ıÜüBisikletimizin ön ve arka kısmında mutlaka reflektör bulunmalıdır. Bisikletimizin zincirleri temiz ve yağlanmış olmalıdır. Frenler her zaman kontrol edilmeli, her zaman çalışır durumda olmalıdır. Lastikleri gerektiği gibi şişirilmiş olmalıdır. Eğer bisiklete biniyorsak bütün bu güvenlik önlemlerinin yanı sıra mutlaka bisiklet kaskı kullanmamız gereklidir. Bisiklet kaskı çocuklara çok yakışan bir güvenlik aracıdır" ifadeleri yeraldı.

Öte yandan polis, araçlardaki çocuk koltuğunun da lüzumsuz olmadığına dikkat çekiyor. ıÜüOtomobillerde çocuk koltuklarının kullanılmasının nedenini 'araç içinde bulunan bir çocuğun kaza anında oturduğu yerden fırlayıp savrulmasını önlemek' olarak açıklayan emniyet, "Eğer bu önlenemezse kaza anında aracın iç yüzeyine şiddetle çarpabilirler. Bunun sonuçlarını tam olarak önceden kestirmek mümkün değilse de en azında ağır şekilde yaralanacaklarını tahmin etmek güç değildir. Bir çocuk koltuğu kullanılması halinde ise özellikle bu yaralanmanın şiddetini azaltmak mümkün olduğu gibi bazı hallerde tümüyle önüne geçmek de mümkündür. Çocuk koltukları, bebekler için ayrı, yürümeyi yeni öğrenmiş çocuklar için ayrı ve okul çağındaki küçük çocuklar için ayrı olmak üzere üç grup olarak incelenebilir. Bunların kullanım amaçları aynı ise de kendi özelliklerine göre kullanılması gereklidir. Bütün çocuklar için boy ve kilolarına uygun büyüklükte bir koltuk ya da yükseltici seçilmelidir. Aksi halde emniyet kemeri bağlamak herhangi bir yarar sağlamayacaktır." diyerek anne-babaları çocuk koltuklarının kullanılması konusunda uyarıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious