Bisiklet kullanalım

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman İl Müdürü Yorgalı, 16-22 Eylül arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası ile ilgili bilgiler verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aydın Çevre ve Orman İl Müdürü Veli Yorgalı, dünya üzerindeki hızlı nüfus artışı, sosyoekonomik gelişmeler, üretim ve tüketimin alışkınlarındaki değişikliklere dikkat çekti. Yorgalı, "Bu gelişmelerle birlikte çevre problemleri bölge sınırlarını aşarak uluslararası boyut kazanmış ve canlı yaşamını doğrudan tehdit etmeye başlamıştır." dedi.

Her geçen gün artan çevre problemlerine karşı bütün devletlerin ortak hareket etmesi ve ortak önlemler almasının zorunlu hale geldiğinin altını çizen Yorgalı, 1999 yılından bu yana her yıl Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen "Otomobilsiz Şehir Günü" etkinliklerine Türkiye'de 2001 yılından beri aktif katılımın sağlandığını ve bu birlikteliğe ülke dışından da olumlu eleştiriler geldiğini açıkladı.

Veli Yorgalı, Türkiye'de Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından organize edilen Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerine 81 ilin katılımının sağlandığını söyledi.

Hafta dolayısıyla ses getirecek değişik etkinliklerin yapılmasının planlandığının altını çizen Yorgalı, bu faaliyetlerdeki ortak amacın büyük kitlelere ulaşmak olduğunu ifade etti. Yorgalı, Türkiye'nin Fransa, Avusturya ve İspanya'dan sonra en geniş katılım kapasitesine ülke olduğu bilgisini verdi.

Ayrıca Türkiye'nin etkinliklere Avrupa Birliği'ne aday ülkelerin tamamından daha fazla katılım sağlama başarısı elde ettiğini belirten Yorgalı, "Ülkemizin etkinliklere bu şekilde geniş katılım sağlaması, diğer ülkeler tarafından takdirle karşılanmakta ve dikkatle izlenmektedir. Hafta boyunca sürdürülebilir şehir hareketliği konusunda mevcut politikaların, inisiyatiflerin ve uygulamaların iyileştirilmesi; mevcut politikaların çevre ve yaşam kalitesine verdiği zararlar gibi konularda halkın bilgi birikimini artırmak için çalışmalar yapılacak. Ülke genelinde kısa vadede toplu taşıma ücretlerinde indirim yapılması, toplu taşıma güzergahlarının yeniden belirlenmesi, kişilerin bisiklet kullanmaya teşvik edilmesi ile bisiklet ve yay yollarının kullanılabilir şekilde hayata geçirilmesi en somut hizmetler olacaktır." diye konuştu.

Veli Yorgalı, Avrupa Hareketlilik Haftası'nın çok faydalı bir çevre etkinliği olarak düşünülmesi, çevreye duyarlı bir kent kültürünün oluşturulması için hayati bir önem taşıdığını dile getirdi. Yorgalı, ilgili kurum ve kuruşlarla görüşmeler yaparak planlanan etkinliklerin Aydın'da da yapılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious