Bisiklet Turu İzmir'den başladı

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanlığı 42. Uluslararası Bisiklet Turu'nun startı İzmir Cumhuriyet Meydanı'ndan verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklâl Marşı okundu.
Vali Köksal, Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Bisiklet Turu'nun 42.'sinin stardını İzmir'de vermekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Daha sanra start Köksal, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ve İl Gençlik ve Spor Müdürü Sabri Sadıklar tarafından birlikte verildi.

Türkiye'ye 42 yıldır çeşitli ülkelerden sporcuların geldiğini ve her yıl büyük bir coşkuyla bisiklet turunun gerçekleştirildiğini dile getiren Köksal, "Bisiklet turu ülkeler arası yakınlaşmayı, dostluk ve kardeşliğin önemini ortaya koyuyor. Bu yarışmalara her yıl heyecanla yüzlerce genç katılıyor. Bu yıl da 13 ülkeden katılan sporcular ve ülkeleri arasında dostluk ve kardeşlik daha da pekişecek. Ayrıca spor adına güzellikler ortaya çıkacak." diye konuştu.

Yarışın Alanya'da sona ereceğini belirten Bisiklet Federasyonu Başkanı Müftüoğlu ise, "Bisiklet turu, ülkenin önemli turizm merkezlerinin tanıtımına katkı sağlayacak. Avrupa'nın önemli turları arasında olmak için çaba sarfediyoruz, çünkü 42 yıldır devameden bir turun kendini aşması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Sporun ülkeler arasında dostluk, kardeşlik, sevgi ve barış demek olduğunu aktaran Müftüoğlu, "Bisiklet turu, kültür ve turizmimizin tanıtılması için çok iyi bir fırsat. Her yıl aldığımız başarılı sonuçlar ise bizi mutlu ediyor." dedi. Bisikletin harekete dayalı, önünü gören ve istikbale yönelen bir spor olduğunu belirten Müftüoğlu, herkesi bu spora destek vermeye ve gençlere sevdirmeye davet etti.

Bisiklet turunda sırasıyla toplam bin kilometrelik İzmir-Kuşadası, Kuşadası-Bodrum, Bodrum-Marmaris, Marmaris-Fethiye, Fethiye-Finike, Finike-Antalya, Antalya-Alanya etapları geçilecek. Ege Bölgesi ve Akdeniz sahil şeridini kapsayan tura, Türkiye'den A ve B Bisiklet Milli takımları ile Kocaeli Brissa Spor Kulübü, Almanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Bulgaristan, Gürcistan, İran, İrlanda, İtalya, Mısır, Sırbistan Karadağ, Ukrayna ve Yunanistan'dan bisikletçiler katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious