Bisküvide KDV'yi indireceğiz!

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bebek maması, bisküvi ve çikolata gibi ürünlerde uygulanan yüzde 18 oranındaki KDV'nin indirileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Başkan gıda maddelerinde bazı vergilerdeki yanlışlardan bahsetti. Bu konunun üzerine bizzat gideceğim, pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda ele alacağız. Gıda maddelerinde büyük ölçüde KDV indirdik. Ancak kalem kalem tefrik etmiş değilim. Başkandan bunu ben de duymuş oldum. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de burada. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda görüşecek. Maliye Bakanı'na ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı'na gerekli talimatları vereceğiz." açıklamasını yaptı.

Federasyonun bu alanda faaliyet gösteren binden fazla şirketi temsil ettiğini söyleyen Erdoğan, "Gıda sektörünün gelişmesine dönük atılacak her türlü adım 73 milyon vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Tarım ve tarıma dayalı sanayi bütün dünyada olduğu gibi ülkemiz için de hassas ve stratejik bir alandır." diye konuştu. Dünyada ticareti yapılan 150 gıda ürününün 120'sinin Anadolu topraklarında yetiştiğini söyleyen Erdoğan, "Bunu iyi değerlendirmek, üretim kapasitesini hep birlikte yükseltmek zorundayız. Bu konuda öncelikli konu olan gıda güvenliği, tarladan sofraya sağlanmalı." dedi. Kendisinin de bir müddet gıda sektöründe çalıştığını dile getiren Başbakan Erdoğan, "Oradaki havayı bilirim, gıda sektörünün sorunlarını çözmeye önem veriyoruz. Burada maliyetler önemli ancak maliyet, en büyük sıkıntılardan biri şirketlerin hala kurumsallaşmaması ve dünya pazarlarına açılamaması. Sektördeki şirketlerin önemli kısmı teknolojik yenilik yapamadı." diye konuştu.

Sektörde merdiven altı üretimin elbirliği içinde çözüleceğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Merdiven altı merdiven altı diyoruz, bunu çökertecek olan yine merdiven üstünde olanlar. Bu ciddi bir gayret istiyor. El ele vererek ihbar mekanizmalarını çalıştırmalıyız. Niye sıkılıyoruz, bu ihbarları yapacağız hem haksız rekabet önlemek hem de halkın sağlığını tehdit edecek durumları önlemek. Onlar ticaret yapıyor diye bir şey olamaz. Halkı sağlığını tehdit eden kimsenin ekmek kazanıyor diye onlara müsaade edemeyiz, burada acıma diye bir şey olamaz" şeklinde konuştu. Erdoğan, merdiven altı üretimle piyasaya sunulan rakılarla çok sayıda insanın öldüğünü hatırlattı. Perakende sektöründe özellikle tekstil ve gıda alanında yerli markaların dünya pazarında etkin konuma geldiğini söyleyen Erdoğan, aynı başarıyı gıda sektöründen de beklediğini ifade etti.

-"MAYISTAKİ KRİZDE BİRİLERİ ZİL TAKIP OYNADI"-

Başbakan Erdoğan, hükümet olarak siyasi ve ekonomik istikrarı sağlamak için yaptığı çalışmalara da değindi. Mayıs ayındaki dünya piyasalarında meydana gelen dalgalanma nedeniyle enflasyonun yeniden iki haneli rakama çıkması yüzünden birilerinin adeta zil takıp oynadığını söyleyen Erdoğan, " 'Bu gelişmeler sanal demiştik' dediler. Ama enflasyonda Türkiye üç haneli rakamları gördü. Son ayın rakamı ile tek haneli rakama çekildi. Artık yere sağlam basan bir ekonomi var." diye konuştu. Erdoğan, sırf hükümetin başarısızlığa uğrar diye olumsuzlukları görünce bayram etme havasında olduğunu belirterek, "Olumsuzlukları görünce bayram etme kaybedersek beraber kazanırsak beraber. Olumsuzluklar görüldüğü zaman bununla bayram edenlerin olduğu ülkede geleceğe nasıl heyacanla bakabiliriz. Varsın onlar zil takıp oynasınlar biz yolumuza emin adımlarla inşallah yürüyeceğiz." dedi.

Türkiye'de 2007 ve 2008 yılı için enflasyon hedeflerinde bir sapma olmadığını söyleyen Erdoğan, konuşmasında; "18 çeyrek üst üste büyüme göstermesi dünyadaki itibarın arttığını açıkça ortaya koyuyor. Ancak Türkiye'de öyle mahfiller var ki devlet bütçesinin açık vermesi noktasında açığının büyümesi noktasında ne gibi katkılarda bulunabilirim gayreti içindedir. Neden endişe ediyorlar anlamak mümkün değil. Ahlaki olmayan yollara tevessül etmek suretiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bütçe yapısı üzerinde olumsuzluklar meydana gelsin, hükümet başarısız olsun diye özel mahfillerde kulisler yapanlar var. 2 bin 500 dolarlara dönmesini isteyenler var, bunlara müsaade etmeyeceğiz. Kişi başına milli gelir 5bin 500 doları yakalayacak, satın alma paritesine göre 9 bin dolara yaklaştı. 2007'de GSMH 410 milyar dolar olacak." ifadelerine yer verdi.

Toplantıya katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de, Dünya Ticaret Örgütü ve AB'ye uyum sürecinde bazı aksaklıkların yaşanmasını yüzünden tarımın yok olduğunu düşünenlerin olduğunu ifade etti. Eker, "Ancak tarımda kayıplar olmamış aksine yüksek standartlarda gıda imkanı sunmuştur." dedi. Mevzuatla ilgili sektörün taleplerini dikkate alacaklarını söyleyen Bakan Eker, "AB'nin diğer üye ülkelerinden herhangi bir talepte bulunulmadığını sadece bizden talep edilen mevzuatı uygulamamız mümkün değil. Sanayi, üniversite ve kendi kuruluşlarının talepleri ne ise ona göre bir mevzuat hazırlanacaktır, endişeye mahal yok." diye konuştu.

Açılış konuşmasını Federasyon Şemsi Kopuz'un yaptığı törende Başkan Erdoğan ve Tarım Bakanı Eker'e plaket sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious