Bismil'de korkutan intiharlar

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde son 23 günde yaşanan 10 intihar vakasında 5 kişi yaşamını yitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeni yılın ilk 23 gününde Bismil ilçesinde 4'ü kadın toplam 10 kişi intihar girişiminde bulunurken bunlardan 1'i kadın olmak üzere 5'i öldü. Aycan Karabulut (26), Cihan Bakır (17), Mümtaz Kahraman (34), Tuncer Yasev (24) ve Hüseyin Erdem (28) yaşamına son verdi. 4'ü kadın 5 kişi ise ilaç içerek intihar girişiminde bulunurken, söz konusu kişiler yakınlarının durumu zamanında fark ederek hastaneye ulaştırması sayesinde kurtuldu.

“ÖNERİYE GÖRE HAREKET EDECEĞİZ”

Bismil Kaymakamı Yüksel Topal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni yılda üst üste yaşanan intihar vakalarının ardından ilçe yöneticileri olarak toplantılar yaptıklarını söyledi. İntiharlarla ilgili özel çalışma başlattıklarını bildiren Topal, şunları kaydetti:

“İntihar nedenlerini araştırdık. Hepsinin nedeni tek değil. Birbirinden farklı nedenler var. Bazılarının nedeni gençlerin evlilikleri ile ilgili. Birkaçı sevdiklerine kavuşamamış. Diğerleri daha farklı nedenler. Geleneksel yapıdan kaynaklanan nedenler var.

Emniyet, jandarma ve hastanedeki uzmanlarımızla bir araya gelip neler yapabileceğimizi görüşüyoruz. İlk olarak Dicle Üniversitesi ile temasa geçip öğretim üyelerine konuyu ilettik. Görüşmelerimiz sürüyor. Ortak paydaları bulmaya çalışıyoruz. Nedenleri toplumun sosyal altyapısında gizli. Psikolojik altyapıya inmek lazım. Bunun arayışındayız. Bilimsel olarak araştırılması lazım. Uzmanların görüşleri doğrultusunda çalışma yürüteceğiz.”

DAHA ÇOK GÖÇTEN KAYNAKLANIYOR

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır ise bölgede son yıllarda intihar vakalarında artış yaşandığını söyledi.

Bismil ilçesindeki intihar artışları ile ilgili Kaymakam Yüksel Topal'ın konuyu kendisine ilettiğini bildiren Sır, şöyle konuştu:

“Bölgedeki intiharların artışında genel olarak göç ve göçün ardından kaynaklanan sorunlar var. Özellikle 15-25 yaş arasındaki genç kızlar belirgin olarak görülüyor. Kırsaldan ilçe ve il merkezlerine göçle birlikte kuşak çatışması yaşanıyor. Köyden göç eden aile kızının köydeki yaşantıyı sürdürmesini istiyor. Kız çocukları buna ayak sağlamayınca sorun çıkıyor. Erkeklerde madde bağımlılığı, uyuşturucu hap kullanma, sevdiği kıza kavuşamama ve diğer psikolojik sorunlar intihar nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

Bismil'deki durum daha yeni. Valilik, kaymakamlık ve diğer kurumlarla durum tespiti yapacağız. İlçede çalışma yürüterek, neler yapılması gerektiğini belirleyeceğiz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious