Bitki ve meyve çaylarına ilgi artıyor

Bitki ve meyve çaylarına ilgi artıyor  .9512
  • Giriş : 01.01.2008 / 10:31:00

Son yıllarda ciddi bir yükseliş trendi yakalayan bitki ve meyve çayı pazarının, son beş yılda ortalama yüzde 30 büyüdüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bitki-meyve poşet çay pazarının toplam büyüklüğü, siyah poşet çay pazarının büyüklüğüne erişirken, Türkiye'de yıllık bitki-meyve çayı tüketiminin ise yaklaşık 900 milyon poşete ulaştığı bildirildi.

AA muhabirinin bitki-meyve ve yeşil çay üreticisi Doğadan firmasının yetkililerinden aldığı bilgiye göre, yaklaşık 874 milyon dolarlık çay pazarında 55 milyon dolara ulaşan bitki ve meyve çayı pazarında Doğadan yüzde 55'lik payla lider konumunda bulunuyor.

Toplam çay pazarının küçük bir kısmını oluştursa da son yıllarda ciddi bir yükseliş trendi yakalayan bitki ve meyve çayı pazarı, son 5 yılda ortalama yüzde 30 büyürken, önümüzdeki yıllarda bu büyümenin, yüzde 15'in altında olmayacağı öngörülüyor.

-KİŞİ BAŞINA SİYAH ÇAY TÜKETİMİNDE BİRİNCİYİZ-

Dünyanın 4. büyük çay pazarı olan Türkiye, kişi başına yıllık tüketimde 2,6 kilogram ile ilk sırada yer alıyor. Hane başına düşen tüketim miktarı ise 6,8 kilogramı buluyor.

Türkiye'de toplam çay pazarında siyah çay yüzde 94'lük pay alırken, bu segmentin yüzde 95'ini dökme çay oluşturuyor. Bitki, meyve ve yeşil çay segmentinde ise poşet çay yüzde 92'lik pay alıyor.

-POŞETTE BİTKİ-MEYVE ÇAYLARI SİYAH ÇAYI YAKALADI-

Perakendede bitki-meyve poşet çay pazarının toplam büyüklüğü, siyah poşet çay pazarının büyüklüğüne erişirken, Türkiye'de yıllık bitki-meyve çayı tüketimi ise yaklaşık 900 milyon poşete ulaştı.

Doğadan yetkilileri, Türkiye gibi siyah çay ülkesi olan İngiltere'de de geleneksel siyah çay kültürünün yerini, özellikle genç hedef kitlede yeni bitki-meyve çaylarının aldığını belirtti.

Pazarın büyümesinde, yaşam ve beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte, tüketicilerin günlük yaşamları içinde hem keyif hem de fayda aldıkları doğal ürünlere yönelmelerinin payının büyük olduğunu ifade eden yetkililer, 2007 yılında Türkiye'deki hanelerin yüzde 9'una bitki-meyve çayı girdiğini kaydettiler.

-EN FAZLA İLGİ GÖREN BİTKİ-MEYVE ÇAYLARI-

Yetkililer, özellikle ıhlamur, adaçayı, kuşburnu gibi bitki ve meyvelerle hazırlanan çayların, soğuk kış günlerinde ve mevsim geçiş dönemlerinde baş gösteren üst solunum yolu enfeksiyonlarında rahatlamak için en çok tercih edilen ürünler arasında yer aldığını belirttiler.

Müşterilerin istekleri doğrultusunda ve pazarın ihtiyaçlarına göre gelecekteki büyüme hedefleri dikkate alınarak, yeni ürünler çıkardıklarını ifade eden yetkililer, şu bilgileri verdi:

''İhracat, satışlarımızın içinde önemli bir yer tutuyor. Başta Avrupa ülkeleri, ABD, Japonya, Avustralya ve Türk Cumhuriyetlerin de içinde bulunduğu 30 ülkede, Doğadan markalı ürünler satılıyor. Örneğin, son 5 yıldır Japonya'da, Doğadan Elma çayı beğeniyle tüketiliyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious