Bitki ve meyvelerle sağlık

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Sağlıklı yaşama kavuşmak isteyenler adaçayı, ekinezya, rezene, nane, yabanmersini, nar gibi bitki ve meyvelere rağbet gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yüzyıllardan beri soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrısı ve idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ekinezya, iştahı düzenleyip, sindirime yardımcı olan rezene ve ntioksidan, C vitamini ve niosin vitamini zengini bir meyve nar.

Kırmızı rengiyle de sahip olduğu güçlü etkiyi yansıtan nar, kalp sağlığını koruyucu minareller içeriyor. Antioksidan içeriğinin yüksek oluşuyla, kötü kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı oluyor.

Nar, en çok Anadolu ve İran'da yetişiyor ancak Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de bulunuyor.

Rezene

Romalılar tarafından oldukça fazla kullanılan rezenenin, savaşçılara güç verdiğine inanılırmış. Halk arasında da özellikle, midedeki gaz, şişkinlik gibi sancılara ve rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen rezene, rahatlatıcı etkilere sahip bir bitki.

Sindirim problemi yaşayanların sıkça tercih ettiği bir bitki olan rezenenin, aynı zamanda burun tıkanıklığı ve sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor.

Ülkemizde doğal olarak yetişen rezenenin kökeni Akdeniz ve Batı Asya'ya dayanıyor. Bu değerli bitkinin kökü, tohumu ve filizleri çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Örneğin kökü ve yaprakları yemeklere eklenebilir veya çayı kolaylıkla hazırlanabilir.

Soğuk algınlığına ekinezya

Eski zamanlarda zehirli böcek ve yılan sokmalarına karşı kullanılan ekinezya, birçok yararlı maddenin yanı sıra tanenler, protein, yağ asitleri, A, C ve E vitamini de içeriyor.

Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırıyor ve enfeksiyon tedavilerine büyük katkı sağlıyor.

Uçuk, grip, bademcik iltihabı gibi virütik hastalıklara karşı kullanılan ekinezya, soğuk algınlığının önlenmesinde çok yaygın olarak tercih edilen mucizevi bir bitki.

Yabanmersini

Eski zamanlardan bu yana boğaz ağrısı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde ve idrar söktürücü olarak kullanılan yabanmersini, Karadeniz dağlarının fundalık bölümlerinde yetişen 30-35 cm boyunda küçücük bir bitki.

Flavonoidler ve demir bakımından zengin olan bitki, göz yorgunluğunu rahatlatıcı ve retinayı kuvvetlendirici özelliklere sahip, strese karşı da etkili.

Havuç, brokoli, nar gibi beta-karoten içeren besinlerle birlikte tüketildiğinde özellikle göz sağlığı üzerindeki yararlı etkileri daha da artıyor.

Birçok antioksidan içeren yabanmersini meyvesi taze olarak yenebilebileceği gibi bu meyveden turta, reçel ve marmelat da yapılır.

Detoks kürlerinin vazgeçilmezi: Adaçayı

Adaçayı, boyu 30-70 cm olan kokulu bir bitki. Güçlü antioksidan özelliğinin yanı sıra A, B ve C vitaminleri de içeren adaçayının özellikle dolaşım, sindirim sistemi ve hafıza üzerinde olumlu etkileri bulunuyor.

Terleme, ağız yarası, boğaz ağrısı veya menopoz belirtilerini azaltıcı etkisi olduğu bilinen adaçayı, detoks kürlerinin vazgeçilmez bitki çayı.

Tüm bedeni güçlendirici etkisi olan adaçayı, canlandırıcı özelliğiyle hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılıyor. Rahatlatıcı etkisi de bilinen adaçayı, özellikle yoğun geçen bir günün sonunda enerjinizi geri kazanmak ve yeniden canlanmak için etkili.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious