Bitkileri zehirleyen asit kansere karşı çıktı

Bitkileri zehirleyen asit kansere karşı çıktı.20966
  • Giriş : 09.04.2008 / 22:52:00

Bir bakterinin birçok bitkiyi zehirlemek için kullandığı mekanizma, yeni kanser ilaçlarının geliştirilmesi için umut oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsviçre'nin Zürih Üniversitesinden Robert Dudler ve ekibi, sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, "Pseudomonas syringae" (Turunçgil dal yanıklığı) adlı bakterideki syringolin A denilen amino asidin, proteazomları (istenmeyen proteinleri öğüten hücre parçaları) yok ettiğini gördü.

Syringolin A salgılayamaz hale gelen değişime uğramış bakteri köklerinin bitkileri zehirleme yeteneğinin azaldığını da gören araştırmacılar, yeni doğal proteazom yok edicilerinin kanser ilaçlarının geliştirilmesinde kullanılabileceğini söylediler.

Bazıları insanlarda hastalığa neden olan başka bakterilerin bu tür "yok edicileri" üretebileceğini belirten araştırmacılar, apselere yol açan öldürücü melioidoz hastalığına neden olan toprak bakterisi "Burkholderia pseudomallei" örneğini vererek, İngiliz doktor Alfred Whitmore tarafından 1912'de tanımlanan bu bakterinin artık biyolojik silah olarak kullanıldığına dikkati çektiler.

Turunçgil dal yanıklığı, yaprak sapında yağ lekesi veya siyahlaşma şeklinde başlıyor. Daha sonra yaprak ana damar boyunca kıvrılıyor, kahverengileşiyor ve kopuyor. Tüm turunçgilleri tehdit eden bakteri, özellikle limonlarda ve başka meyvelerde küçük, çukur beneklere neden oluyor. Başlangıçta açık kahve renkli olan bu lekeler giderek kızıl-kahverengi ve siyaha dönüşüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious