Bitkilerin eşsiz gücü

Bitkilerin eşsiz gücü.8079
  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Doğal otlar artık birçok hastalığa şifa oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Günümüzde ise bu ilgi daha da arttı. Bunun nedeni bilgi çağını yaşamamız ve artık "doğal eczanelerin" bize "sırlarını" daha fazla açması...

Günümüzde, tıpta kullanılan bazı ilaçların yan etkileri çoğaldıkça herkes bu otlara sarılıyor. Doğaya daha fazla inanmamız kaçınılmaz gibi. Tabiatın bize armağanı şifa taşıyan bitkilerin iyileştirici gücüne olan bu ilgi hakkında Herbalist Tarkan Güveloğlu şöyle diyor: "Bitkileri birçok hastalık tedavisinde tamamlayıcı olarak kullanmak mümkün. Örneğin son zamanlarda sindirim sorunu olan insanlar şifalı otlara çok sık başvuruyorlar. Rezene, anason, kimyon, meyan kökü ve saf arı poleni gibi bitkilerden faydalanıyorlar. Bunlar sindirim salgılarını düzenleyerek, bedenin genel anlamda güçlenmesinde önemli görevler üstlenen bitkiler. Hastalık sonrası halsizliklerde, kansızlıkta, sinirsel yorgunluk hallerinde de başarıyla kullanılabilirler.”

Migrenden gribe, kısırlıktan kansere kadar birçok hastalığa iyi gelen formüller ve koruyucu yöntemlerden söz eden herbalist, migren tedavisinde oğul otu ve fesleğenin rolünü anlatıyor. "Menopozdan bitkinliğe, soğuk algınlığından cinsel problemlere kadar birçok rahatsızlık şifalı bitkilerle tedavi edilebiliyor. Doğanın armağanı bitkiler, kanser gibi ölümcül hastalıklara karşı da koruyucu bir role sahip" şeklinde konuşan uzman "Bitkilerdeki etkin maddeler bazı hastalıklarda kullanılan ilaçların yapımında önemli rol oynuyor. Öte yandan zamana meydan okuyup genç kalmak isteyenler de onlara başvuruyor. Bitkilerin özellikleri kadar, faydaları, nasıl kullanılacağı ve bilinçli tüketimi de önemli. Fayda bulmak isteyenler bilinçli olursa ve işin uzmanına danışarak kullanırsa fayda sağlayabilirler" diyor.

Bitkilerin toplama şekli, toplama zamanı, kurutma şekli, saklama koşulları da ayrı bir öneme sahip ona göre. www.bitkiselsite.com'da çalışmalarını anlatan uzman "O yüzden bu işi düzgün yapan şifalı bitki dükkanları da halkın güvenini kazanıyor" diyor ve hepsinden önemlisi kullanma şekillerine dikkat çekiyor. Rastgele bitkisel tedavi önermeyen Güveloğlu; "Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığınızda rahatsızlığın teşhisi için önce uzman bir doktora başvurun. Kesin bir teşhis konulduktan sonra bitkisel tedaviye gidin" görüşünü savunuyor. Güveloğlu bazı hastalıklar için şu bitkisel formülleri öneriyor.

Migren

Defne yaprağı, oğul otu, fesleğen 2 su bardağı kaynatılmış su içerisine, birer tatlı kaşığı hafif ezilmiş defne, oğul otu ve fesleğen koyularak 15 dakika demlenecek. Demlenen bu sıvı karışımı ılık olarak yudumlanarak yavaş yavaş içilmeli. Şeker hastalığı olmayanlar bir kaşık bal ile tatlandırabilirler. Günde 2-3 bardak içilebilir. Düzenli olarak en az 1 ay devam edilmelidir. Gün içerisinde çay, kahve yerine adaçayı, ıhlamur, oğul otu bitki çayları içilmesi faydalıdır.

Ülser

Civan perçemi, meyan kökü, kantaron otu, kudret narı. 3 su bardağı kaynamış su içerisine birer tatlı kaşığı ezilmiş veya toz halinde civanperçemi, meyan kökü ve kantaron otu koyularak 20 dakika demlenecek. Sabah, öğle ve akşam aç karna bir su bardağı içilecek. Günde 1 defa aç iken bir kaşık kudret narı yenilecek veya su ile içilecek. Bu uygulama düzenli olarak 1 ay devam edilmelidir. (Şeker hastalığı olanlar Meyan kökünü asla kullanmamalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious