Bitkisel çayların fazlası zarar

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Her şeyin azı karar çoğu zarar! Uzmanlara göre, modern çağın ilaçları haline gelen bitki çaylarından fayda görmenin yolu da; bilinçli tüketimden geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Stresi azaltmak ya da hastalıklardan korunmak isteyenler günümüzde çareyi doğanın şifalı kollarında arıyor. Bitkilerin koruyucu, rahatlatıcı ve iyileştirici özelliklerinden yararlanmak isteyen günümüz insanları, sofralarının baş köşesini bitkisel çaylara ayırıyor.

BİLİNÇLİ TÜKETİM ŞART
Antioksidan etkileri bulunan bitkisel çaylar yaşlanmayı geciktiriyor, cilde iyi geliyor ve vücudu bazı hastalıklardan koruyor. Bu çaylardan her birinin insan sağlığına ayrı bir katkısı bulunuyor. Ancak uzmanlar bitkisel çaylardan fayda görmenin tüketim şekliyle doğru orantılı olduğu konusunda uyarıyor.

HANGİ ÇAY NEYE YARAR?

* Yeşil çay: Polifenol ve kateşin içeren bu çay antioksidan etkisi ile kansere karşı koruyucu. Limonla tüketilmesinde yarar var.

* Ihlamur: Soğuk algınlığına iyi gelen ve kan dolaşımını hızlandıran ıhlamur, zayıflamak isteyenler için de ideal. Aç karnına şekersiz ıhlamur içmenin iştah kesici bir etkisi bulunuyor.

* Adaçayı: Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlıyor ve cilt yaşlanmasını yavaşlatıyor. Uzmanlar, bu çayın gün içinde birçok kez içilebileceğini söylüyor.

* Kuşburnu: C vitamini içeren bu çay kabızlığa iyi geliyor. Alerji ve egzema gibi rahatsızlıklarda yatıştırıcı etkisi var. Ancak içeriğinde yüksek miktarda potasyum bulunduğu için böbrek hastalarının bu çayı tüketirken dikkatli olması gerekiyor.

* Civanperçemi: Kalpdamar hastalıklarına, safra salgısı yetersizliğine ve romatizmaya iyi geliyor. Civanperçeminin ayrıca bağırsak söktürücü ve idrar çözücü bir etkisi de var.

* Sinameki: Kabızlığa iyi gelir. Günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.

* Rezene: Karında oluşan gazın neden olduğu kramp ve rahatsızlıklarda etkilidir.

* Kekik: Gripte, öksürükte, adet sancısında, ishalde olumlu etkileri vardır. Günlük tüketim miktarı en fazla 3-4 fincandır.

* Nane: Mide bulantısı ve mide rahatsızlıklarında etkilidir. Günde 2-3 fincan tüketilebilir.

* Ginseng: Unutkanlık sorunu olanlara iyi gelen bu çayın aynı zamanda cinsel gücü artırıcı etkileri vardır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious