Bitkisel ilaçlara dikkat!

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Bitkisel ilaçların bazıları ölüm tehlikesi yaratabiliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla İyilikçi, son zamanlarda bitkisel ilaçlarla tedaviye ilginin giderek arttığını, bitkilerin dünyanın pek çok ülkesinde geleneksel olarak halk ilacı, gıda desteği ve bitkisel ilaç olarak yaygın bir şekilde kullanıldığını anlattı.

Kişilerin özellikle bu ürünlerin doğal oldukları için “güvenli ve zararsız” olduklarına inandığını, Türkiye'nin de herbal tedavi açısından metaryali oldukça zengin bir ülke olduğunu belirten İyilikçi, bu ürünlerin bilinçsiz şekilde kullanılması durumunda, özellikle de ameliyat sürecinde kişinin ciddi risklerle karşı karşıya kalabildiklerini kaydetti.

Ölüme davetiye

Ameliyat öncesinde hastaların bu tür ürünleri alıp almadığının doktorlar tarafından sorgulanması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. İyilikçi, sorgulama yapılmadığı için bazı ülkelerde ölümlerin yaşandığını ifade etti.

Bu tür ürünlerin ameliyattan birkaç gün önce kesilmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. İyilikçi, “Sarımsak gibi kimi herbal ürünler kan basıncını düşürdüğü için ameliyat esnasında ve sonrasında olumsuz etkilerle karşılaşılabilir. Ameliyat öncesinde kullanılan bu tür ürünlerin ölüm ve birçok ciddi komplikasyona yol açabileceği gözardı edilmemelidir” dedi.

İyilikçi, “Hastaların kullandıkları herbal ürünler sorgulanmamakta, anestezi uygulamalarında ve cerrahi işlem sırasında ortaya çıkan beklenmedik komplikasyonlar cerrahı zor durumda bırakabilmektedir. Anestezi uygulamalarından önce bu ilaçlar mutlaka sorgulanmalıdır” diye konuştu.

Bitkisel ilaçların tedaviye etkisi

Ekinezya bitkisinin cerrahi yaklaşımdan mümkün olduğunca erken kesilmesini öneren Doç. Dr. İyilikçi, bu ürünün kullanılması halinde hastanın tedaviye ve ilaçlara geç yanıt verebileceği uyarısında bulundu.

Sarımsağın kan basıncını ve kolesterolü düşürdüğünü kaydeden İyilikçi, bu ürünün de cerrahiden en az bir hafta önce kesilmesi gerektiğini ifade etti.

Doç. Dr. İyilikçi, ördek ayağı, baldırıkara, gümüş kayısı gibi ürünlerin cerrahi müdahaleden 5 gün önce, gingseng gibi ürünlerin ise en az 36 saat önce kullanımımın kesilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Doç. Dr. İyilikçi, herbal ürünlerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Tarçın, yaşlılığın getirdiği hasarları önlemektedir. Kan şekerini düşürür. Meyan kökü, ameliyat öncesi kan basıncı artışı, aritmiye neden olur. Operasyon sırasında EKG değişiklikleri ortaya çıkabilir. Birçok ilacın metabolizmasını değiştirebilir. Isırgan otu, ülkemizde oldukça sık bulunan tohum, kök veya yaprak çayı şeklinde tüketilmektedir. İdrar artırıcı, ödem çözücü, demir eksikliğini gidermek, anemiyi önleyici, prostat büyümesine karşı kullanılır. Ağır kalp ve böbrek hastalıklarında diüretik etkisi nedeniyle elektrolit değişikliklerine neden olabilir. Yeşil çay, antioksidan, kolesterol ve yağ asitlerini düşürür. Kilo kaybı, kan basıncı ve kan şekerini düşürebilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious