Bitlis'te 25 köyle ulaşım kesildi

Bitlis'te 25 köyle ulaşım kesildi.19292
  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Bitlis'in Mutki İlçesi'nde aşırı yağışlar nedeniyle 25 köy ve 80'e yakın mezraya ulaşım sağlanamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yolu kapalı olan köylere gidemeyen köylüler ise Mutki ve Bitlis'te akrabalarının yanına yerleşti.

Bitlis'in Adilcevaz, Tatvan, Hizan ve Güroymak ilçelerinde birçok ev ve işleri sular altında kalırken, Mutki'de yağışlar karayollarında büyük hasara neden oldu. Mutki'ye bağlı 25 köy ve 80 mezraya 2 gündür ulaşım sağlanamıyor. Aynı köylerin içme ve sulama suyu şebekelerinde, menfezlerinde, tarım arazilerinde de tahribat meydana geldiği bildirildi.

Mutki Özel İdare Müdürlüğü ve belediyeye ait iş makineleriyle yollar açılmaya çalışılırken, yollarda mahsur kalanlar ise kurtarıldı. Mutki Kaymakamı Gürkan Demirkale, sel yüzünden bir çok bölgede toprak kaymaları olduğunu belirterek, “Bazı bölgelerde dev kayalar yollara düştüğü için ulaşım sağlanamıyor. Bu yolları açmak için çalışmalar devam ediyor. İki üç gün içinde köy yollarını açacağız” dedi.

Yolu kapalı olan köylere minibüslerle ulaşmaya çalışan köylüler ise ekipler tarafından geri çevrildi. Yetkililer, karayollarında mahsur kalanları kurtarırken, yola kapalı bulunan köylere ulaşamayanlar Mutki ve Bitlis'te yakınlarının yanına yerleştirildi. Bu arada 2 gündür elektrik verilmeyen Hizan İlçesi'ne bu akşamdan itibaren enerji verilmeye başlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious