Bitlis'te "kara bayram"

Bitlis'te
  • Giriş : 20.12.2007 / 17:40:00
  • Güncelleme : 20.12.2007 / 17:59:12

Bitlis Tekel Sigara Fabrikası önünde bir araya gelen işçiler, “Kara Bayram” yazılı pankart açarak, şehirdeki tek fabrikanın özelleştirilmesini protesto ettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Samsun ve Maltepe sigaralarını da üreten Bitlis Tekel Sigara Fabrikası işçileri, yaklaşık 500 bin kişinin bu fabrikadan geçindiğini belirterek, özelleştirilmesi kararını protesto ettiler.

Fabrika işçileriyle birlikte protesto gösterisine katılan Yenisöz, TEKEL’in toplumun malı olduğunu, yarattığı dev kaynakları da doğrudan toplumun hizmetine sunduğunu söyledi. Yenisöz, şöyle konuştu:

“TEKEL satılırsa, bu gelir yabancı tekeller aracılığıyla yurt dışına akacaktır. TEKEL yurdun dört bir yöresindeki yatırımları ve kırsal alanların tek sanayi kuruluşu olarak, yıllarca Anadolu insanının zenginleşmesine, toplumun çağdaş uygarlık yönünde ilerlemesine katkıda bulunmuştur. Sayısız kez kurumlar vergisi rekortmenleri arasında yer almıştır. Geçmişte 50 binden fazla işçi memur çalıştırmış, aileleriyle birlikte milyonları aşan tütün üreticisinin de sigortası, umudu olmuştur. TEKEL özelleştirme kapsamında eli kolu bağlı tutulup yatırımları engellenirken, çokuluslu şirketler 10 milyar dolarlık sigara piyasasının yüzde 70’ine sahip olmuştur.”

BİTLİS’İN TEK FABRİKASI

Bitlis TEKEL Sigara Fabrikası’nın kentin tek fabrikası olduğunu ifade eden Yenisöz, 80 yıldır ilin ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayan fabrikanın özelleştirilip kapatılmasına şiddetle karşı duracaklarını kaydetti.

TEKEL’in politik etkilerden uzak, özerk bir kuruluş olarak yapılandırılmasını, fabrika ve işletmedeki işçi, memur tüm emekçilere onurlu bir yaşam sürdürme imkanı tanınmasını talep ettiklerini kaydeden Yenisöz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca tütün ekicileri, gerçekten yoksul toprakların yoksul üreticileridir. Toprak vasfı itibariyle, tütünle aynı geliri getiren alternatif ürün yetiştirme şansları azdır. Nitekim bu projeler büyük ölçüde başarı kazanmadı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde, düşük gelire rağmen tütünün işgal ettiği hayati yer, çok daha büyük önem kazanmaktadır. Bu bölgelerde ekonomiyi ayakta tutan tek kuruluş TEKEL’dir.”

500 BİN KİŞİ TÜTÜNCÜLÜKTEN GEÇİNİYOR

Uzun yıllardır bölgede yaşanan problemlerin önemli nedenlerinden birinin de kitlesel işsizlik olduğunu dile getiren Yenisöz, bölgede 109 bin ekici ailenin, fertleriyle birlikte yaklaşık 500 bin insanının tütüncülükten geçimini sağladığını belirtti.

Yenisöz, “TEKEL’in bölgede tütüm alımları kesinlikle sürmelidir. Aksi takdirde bölge tütün ekicileri için tam bir felaket senaryosu ortaya çıkacaktır. Ekiciler, tamamen yoksulluk, işsizlik ve açlığa sürüklenecektir” dedi.

Yerli sigara pazarının daralmasının önüne geçilmesi gerektiğini anlatan Yenisöz, Hükümetin son dönemde bölgede gerçekleştirmek istediği ekonomik kalkınma programı kapsamında, tütün tarımının yeniden ele alınması gerektiğini bildirdi.

Yenisöz, “Böylece yerli marka Samsun, Maltepe sigaralarını üreten Bitlis Sigara Fabrikası, iyileştirilerek ekonomiye kazandırılacaktır. Bu hem Türk tütüncülüğü hem de ildeki istihdam açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

Açıklamanın okunmasının ardından fabrika önündeki işçiler, slogan atarak TEKEL’in özelleştirme kararını protesto etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious