Bitmeyen Diana şarkısı

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

Prenses Diana, 1997 yılında trafik kazası sonucu öldü ancak bu ölümün bir kaza sonucu olduğuyla ilgili tartışmalar hâlâ sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Britanya'da açılan ilk davada, Diana'nın iki oğlunun tanık sandalyesine oturtulmayacağı belirtildi. Britanya'nın en deneyimli yargıçlarından Barones Elizabeth Butler-Sloss, ön oturumları önceki gün başlayan davada iki genç prensin tanık olarak çağrılmayacağını belirtirken, ancak Prens William'ın eski polis şeflerinden Lord Stevens'in Diana'nın ölümü hakkında hazırladığı raporda yer alan ifadesinin kullanılabileceğini söyledi.

Prens Charles tanık olabilir
İki genç prensin babaları ve Britanya tahtının bir numaralı veliahtı Galler Prensi Charles'ın ise mahkeme aşamasının dışında tutulması beklenmiyor.
Prenses Diana ile aynı kazada can veren Mısırlı işadamı Dodi El Fayed'in babası Muhammed El Fayed'in baskıları sonucu açılan davada, El Fayed'in
avukatlar ordusunun bu yönde baskı yapabileceğine dikkati çeken çevreler, sonunda Charles'ın tanıklık için mahkemeye çağrılabileceğine işaret
ediyor. Bu çerçevede Muhammed El Fayed tarafından Dodi ve Diana'yı öldüren istihbarat çetesinin lideri olmakla suçlanan Charles'ın babası ve Kraliçe Elizabeth'in eşi Prens Phillip'in de tanıklığa çağrılması söz konusu olabilir.

Bu arada Yargıç Elizabeth Butlear-Sloss'un, 19. yüzyılda çıkarılan ve kraliyet ailesinin bir mensubuyla ilgili olarak açılan davanın jürisinin kraliyet ailesi ve saray çalışanlarından seçilmesini öngören yasayı da uygulamayacağı belirtildi.

Sloss'un böyle bir uygulamayı 'uygunsuz' bulduğu, kraliyet ai-lesinin de bu görüşe katıldığı ve onay verdiği açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious