Bitsin diye bekliyor

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Sezer; 'Görev sürem bitsin diye bekliyorum' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Sezer kendisini ziyarete gelen bir işadamına şöyle dedi: "Cumhurbaşkanlığı konusunu askerlerle konuşmayı doğru bulmam. Onların görev ve sorumluluğu farklı, benimki farklı."

Kısa bir süre önce Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ve Ankara garnizonunda görevli orgenerallere, eşleriyle birlikte Köşk'te akşam yemeği vererek dikkatleri üzerine çeken Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde kendisini ziyarete gelen bir sivil toplum kuruluşunun başkanına çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Köşk'teki yemeğin planlı bir davet olduğunu, geçen yıl da benzeri bir yemek verdiğini anlatan Sezer, yemek sırasında cumhurbaşkanlığı seçimi konusuna girildiğine ilişkin haberlerin doğru olmadığına ilişkin yazılı açıklama yaptığını hatırlatarak, şöyle dedi: "Cumhurbaşkanlığı konusunu askerlerle konuşmadım. Konuşmam, konuşmayı doğru bulmam. Onların görev ve sorumluluğu farklı, benim görev ve sorumluluğum farklı." Sezer, cumhurbaşkanının görev süresinin kısaltılması gerektiğini de savundu ve bu görüşünü şöyle ifade etti: "Cumhurbaşkanlığında 7 yıl çok fazla. Cumhurbaşkanı bir kez bu görevi yapmalı ve süresi 5 yılla sınırlı olmalı. Bu görüşlerimi Anayasa Mahkemesi Başkanlığım sırasında söylemiştim. Bugün, yeni cumhurbaşkanının seçileceği bir ortamda söylesem yanlış anlaşılır."

BİTSİN DİYE BEKLİYOR
Sezer'in, "Cumhurbaşkanlığı çok sorumluluk gerektiren bir makam. Çok düşünerek, tartarak yapılması gereken ulu bir görev" sözleri ise yeni cumhurbaşkanına mesaj gibi algılandı. "Görev sürem boyunca biri koalisyon iki ayrı hükümetle çalıştım. Her iki dönemin kendine özgü güçlükleri oldu" diyen Sezer, "İnanmadığım bir kararnameyi kimse bana imzalatamaz. Görevimi tamamlamış olmanın huzuru içindeyim. Görev sürem bitsin diye bekliyorum" demesi dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious