Biyodizelciler üretim yapmak istiyor

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in talimatıyla kurulan 5 kişilik çalışma grubunun hazırladığı raporu bakanlığa sunduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Raporda, yağlı tohum üretiminin stratejik alan kabul edilmesi, biyodizel üretiminin yüzde 100 kapasite ile çalışması için deniz, göl ve akarsuların korunması amacıyla zirai faaliyetlerde kullanılacak biodizelde Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) sıfırlanması isteniyor.

Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği Derneği (ALBİYOBİR) Hiltonsa Oteli'nde biyodizel üreticileri ile bölge toplantısı yaptı. Toplantının açılışında konuşan Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Afacan, 26 Aralık 2006'da Bakan Güler'in Ankara'da sorunların çözümü için istişare toplantısı yapıldığını kaydetti.

Burada alınan karar gereği biyodizel çalışma grubu oluşturulduğunu, bu grupta Dernek Başkanı olarak kendisi ile birlikte Fikret Erginer ve Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri adına da Çukobirlik Genel Müdürü Fevzi Kılıç, Antbirlik Genel Müdürü Osman Öz ve Prof. Dr. Hüseyin Öğüt'ün yer aldığını kaydeden Afacan'a göre raporda şunlar talep ediliyor: 100 milyonlarca dolar yatırım yapılarak kurulan ve 15 kişiye istihdam imkanı sağlayan yıllık 1.5 milyon ton kapasiteli sektör ÖTV'den dolayı atıl durumda. Çalışma grubu hazırladığı rapor ile bu atıl durumda bulunan sektörün tekrar harekete geçirilmesi için Mart 2007'den sonra tekrar ful bir şekilde çalışması öneriliyor.Bunun için Bunun için yağlı tohum üretiminin stratejik alan kabul edilmeli.

Enerji tarımına geçişte lokomotif olabilecek, yağlı tohum üretimini tetikleyecek biyodizel üretiminde yüzde 100 yerli hammadde elde edilinceye kadar, kamu maliyesini de zarara uğratmayacak şekilde, çiftçinin alternatif üretim adaptasyonu için kısa vadeli ulusal bir planlama yapılmalı. Standart saf biyodizelin ÖTV'siz kullandırılan deniz deniz yakıtları kapsamında, deniz, göl ve akarsuların kirlenmemesi için zirai üretim amaçlı yakıt olarak çiftçilerimize, tarımsal üretici birlik ve kooperatifi aracılığı ile ÖTV'siz verilmeli.

Biyodizelciler Ulusal Marker uygulamasına gidileceklerini beyan ettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious