'Biz ayrılığın değil, birliğin teminatıyız!'

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Edoğan, AK Parti'nin ayrılıkların değil, birliğin ve beraberliğin teminatı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Isparta'da açılış töreni ve TOKİ evlerinin anahtar tesliminin ardından Süleyman Demirel Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen AK Parti Isparta 2. Olağan Kongresi'ne katıldı. Delegelere seslenen Erdoğan, Türkiye'de en iyi örgüte sahip AK Parti'ye birilerin virüs sokmaya çalıştığını ve bu gayretlerin de halen devam ettiğini aktardı.

Birlik ve beraberliğin zaafa uğraması durumunda yaralanmaların başlayacağına dikkat çeken Erdoğan, durumun idrakinde olamayanlara dikkat çekti. Erdoğan, "Belli şeyleri paylaşamayanlar var. Ama bu sorun halledilmediği taktirde güçlenmekte olan bu hareket yara alır. Birlik, beraberlik içinde bu harekete daha güzel günlere götüreceğiz." dedi. Hükümet olarak gece gündüz çalıştıklarını aktaran Erdoğan, "Gündüzümüze gölge düşürmeye çalışan olursa yolları ayırırız." diyerek üstü kapalı göndermede bulundu. Şu anda çok şeye sabrettiklerini anlatan Başbakan, zamanı geldiğinde bir çok konuda açıklama yapacaklarını aktardı. Erdoğan, AK Parti'nin kimsenin figüranı olmadığını aktararak, "Bu partiyi millet kurdu, ahmet, mehmet değil. Biz milletimize güveniyoruz." dedi.

Başbakan Edoğan, kongrede AK Parti'nin birlik ve beraberliğin teminatı olduğu üzerinde durdu. Erdoğan şunları söyledi; "Ülkede milletin birlik ve beraberleğine tahammül edemeyenlere sesleniyorum; yanlış yapıyorsunuz. Biz birliğin, dayanışmanın teminatıyız. Ve bu ülkede milletin değerleriyle oynayarak fitne çıkarmaya kimsenin hakkı yoktur. Kimse milletin değerleriyle oynamasın. Milletin medeniyetinden gelen, inancından gelen değerleri var. Bunlara saygı duyulduğu zaman hiç bir şey olmaz."

AK Parti kongrelerinde haremlik selamlık yapıldığı yönündeki haberleri de eleştiren Erdoğan, esas ayrımcılığı bunları söyleyenlerin yaptığını ifade etti. Erdoğan, "Bunu söyleyenler maalesef farkında olmadan ayrımcılık yapıyor. AK Parti'yi 'ayrımcılık' başlığı altında tanımlayamazsınız. AK Parti, bütünleştiren bir partidir. Bunu böyle bilin." açıklamasında bulundu. Erdoğan, partisinin hiçbir zaman din eksenli olmadığını da anlatarak, insan odaklı üşündüklerini söyledi. Şey Edebali'nin 'İsanı yücelt ki devlet yücelsin' sözünü hatırlatan Erdoğan, tüzel kişilerin dini olmayacağını anlatarak şöyle konuştu; "Ama bu kurumlar, laiklik ilkesinin de bir gereği olarak bütün inançlara eşit mesafede ve onları güvence altına alır. Özgürlükler konusundaki mücadelemiz de aynen devam edecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious