'Biz bugün tarihte yeni sayfalar açıyoruz'

'Biz bugün tarihte yeni sayfalar açıyoruz'  .14227
  • Giriş : 25.03.2008 / 11:04:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gül, Türkiye'nin, Türkmenistan ile olan ilişkilerinin her alanda en üst düzeye yükseltilmesi için gerekli siyasi iradeye sahip olduğunu söyledi. Konuk devlet başkanı Berdimuhammedov ise, iki ülkenin kardeşlik ve dostluk tarihinde yeni sayfalar açtığını dile getirdi.

Gül, Ankara'yı ziyaret eden Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, "Türk halkı, Türkmenistan'la ortak ecdadımızdan, dilimizden, dinimizden, ortak tarih ve kültürümüzden gurur duymaktadır. 1071'de Malazgirt'te Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Sultanı Alparslan ortak atamız, Köroğlu Destanı ortak destanımızdır" dedi. Gül, imzalanan anlaşmaların, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki işbirliğinin derinleştirilmesini sağlayacağını kaydetti.

BERDİMUHAMMEDOV: "BUGÜN BİZ KARDEŞLİK VE DOSTLUĞUN TARİHİNDE YENİ SAYFALAR AÇIYOR VE İŞBİRLİĞİNİN ALTIN HARFLERİNİ YAZIYORUZ"

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov da konuşmasında, Türkiye ile Türkmenistan'ın dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin gelecekte daha da gelişeceğine inandıklarını ve bu yönde gerekli her tür gayreti sarfedeceklerini söyledi. Türkiye'de verimli görüşmeler yaptıklarını ifade eden Berdimuhammedov, "Devletlerimiz ve halklarımız arasındaki ilişki, kardeşlik, tarihi ve ruhi birlik ilkesine dayanmaktadır. Bu inanç son zamanlarda daha da büyük mahiyet kazanıyor ve hayatta somut örneklerle pekiştiriliyor" dedi.

"Bugün biz kardeşlik ve dostluğun tarihinde yeni sayfalar açıyor ve işbirliğinin altın harflerini yazıyoruz" diyen konuk Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, "Yaşasın Türkmen-Türk kardeşlik ve dostluğu" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Yemeğe Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu ve diğer davetliler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious