'Biz çözümden yanayız, Rumlar değil!'

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Hollanda Dışişleri Bakanı Bernardt Bot ile Lahey'de bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Mehmet Ali Talat, Hollanda Dışişleri Bakanı Bernadt Bot ile çok yararlı bir görüşme yaptığıın belirterek, "Kuzey Kıbrıs olarak görüşlerimizi ortaya koyduk. Türkiye'nin AB süreciyle ilgili komisyonun bizce doğru olamayan, haksız olan, tavsiye kararıyla ilgili konseye tereddütlerimizi ilettik. Birleşmiş milletler sürecinin öneminin altını çizdik. Çünkü Kıbrıs sorunun ancak BM süreciyle çözülebilir bunu sayın dışişleri bakanına ilettik. Kıbrıs'ta Hollandalıların mal mülk konusuyla ilgili merakı vardı. Tesadüfen bu gün bildiğiniz gibi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararı da çıktı. Kıbrıslı Türklerin mülkiyeti ancak bütünlükle çözümlenebileceğini inanmasına karşın geçici çözüm olarak iç hukuk yolu yaratmayı öngören tazmin konusu yasasının AİHM tarafından olumlu bulunması ve yeterli iç hukuk yoluna gidilebileceği kararına varılması bizim bu konuda ciddiyetimizi gösterdiğini ortaya koyduk." diye konuştu.

Talat, "Sanırım bunlar Kuzey Kıbrıs açısından olumlu gelişmeler. Kıbrıs sorununda Kıbrıslı Türklerin ne kadar doğru bir çizgide olduğunu ve iyi niyetli göstermiş olduk. Biz BM ve AB'ye 2 limanın Ercan ve Magosa havalimanının doğrudan ticarete açılması konusunda iyi niyetlerimi ortaya koyduk. Fakat Güney Rum kesimi bu kabul etmiyor. Kıbrıs sorununa çok büyük bir çözümsüzlük getiriyor. bu durumda Rumların Kıbrıslı Türkleri baskı altına almak istediğini gösteriyor. Bunu Avrupalıların görmesi gerekir. Biz makul ve mantıklı şeyler öneriyoruz. Kıbrıs Rum kesimi kabul etmiyor. Burada Kıbrıs Rum kesim şunu öne sürüyor: Türkiye'nin Avrupa birliği taleplerini kendi taleplerinin ön koşulu yaparak, akamete uğratacak çok taviz koparacak. Tabiî ki burada Rum kesimin bu söylemlerinin mümkün olmayacağının Lahey'den ilan ediyorum. Çözüm istiyoruz. Çözümsüz olan Rumlar'dır." şeklinde konuştu.

Bot'un tavrı ne oldu şeklindeki bir soruya Talat, "Bunu sayın Bot'a sorun. Biz kesinlikle çözümden yanayız."dedi.

"Kıbrıs konusundaki görüşlerinizde bir değişiklik var mı?" şeklindeki soruya ise Bot, "Benim Kıbrıs konusundaki düşüncelerim eskisi gibi devam ediyor. Başka söyleyecek bir şeyim yok." şeklinde konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, NOS televizyonuna mülakat vermesinin ardından Brüksel'e hareket etti.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Pasiadris, "Türkiye'nin bir liman ile bir havaalanı açması Kıbrıs Türk tarafının uluslararası arenada tanınması anlamına geleceği içini bunu reddediyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious