Biz de beynimizi kullandık!

Biz de beynimizi kullandık!.17395
  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin ülkelerle ilişkilerinin hep karşılıklı yararlar esasına dayalı olduğunu belirterek, "Biz de beynimizi kullandık. Önce kalbimiz sonra beynimizle baktık" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

500 milyon dolarlık yatırımın, diğer alanlarda yapıldığını söyleyen Tüzmen, 2003 yılından bu yana 6 afrika ülkesiyle ticari işbirliği anlaşmaları imzalandığını kaydetti.

ıÜüTürkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü" konulu zirveye katılan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yaptığı konuşmada, yakından tanıdığı Batılı ülkelerin, Afrika ülkelerine verebileceklerini değil ne alabileceklerine baktıklarını ifade ederek, "Türkiye'nin ilişkileri ise hep karşılıklı yararlar esasına dayalı oldu. Biz de beynimizi kullandık. Önce kalbimiz sonra beynimizle baktık" dedi.

Osmanlı Padişahı II. Abdulhamit'in girişimiyle imzalanan Sened-i Umumi anlaşmasının, köle ticaretinin kısıtlanmasına ilişkin ilk anlaşma olduğunu anlatan Tüzmen, Türkiye'nin ulusal kurtuluş mücadelesinin Afrika'da önemli yansımaları bulduğunu ifade etti. Afrika insanına sonsuz güvendiklerini söyleyen Tüzmen, geçmişte olduğu gibi gelecekte de önemli rol almak istediklerini kaydetti. Tüzmen, ayrıca, Afrika'daki Türk okullarındaki öğretmenlerin, öğrencilerin de ilişkiler adına destek verdiğini kaydetti.

Bu aile toplantısının bütün dünyaya örnek olacağını söyleyen Tüzmen, "Afrika ülkeleri stratejisi programı ile Başbakan'ın yaptığı ziyaretler, ticaretler, fuarlar, alım heyetleri ile birebir tanır hale geldik" dedi.

Türkiye'nin önemli bir dış ticaret ülkesi haline geldiğini söyleyen Tüzmen, toplam dış ticaretin Gayrı Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) önemli bir kısmını sağladığını vurguladı. 2002'den sonra içeride sağlanan istikrarla, dışarıdan Türkiye'nin yatırım yapılacak cazibe merkezi haline geldiğini kaydeden Tüzmen, buna; enflasyonun düşmesi, yatırımların artması, yabancı sermayenin 10 milyar dolar seviyesine gelmesini örnek gösterdi. Tüzmen, programlara bakıldığında 2005 yılında 17 milyar dolar seviyesinde özelleştirme yapıldığını, 2006'da ise en yüksek özelleştirmenin yapılacağını bildirdi.

Faizlerin yüzde 13'ler noktasına geldiğini söyleyen Tüzmen, arka arkaya yüzde 8'lik büyüme sağlandığını hatırlattı. İhracatın 36 milyar dolardan 73 milyar dolara çıktığına dikkat çeken Tüzmen, bu sene 80 milyar dolar hedeflediklerini, bunun Türkiye'yi 22'nci dış ticaret ülkesi haline getirdiğini belirtti. Türkiye'nin, çok büyük ithalatçı ülkeler arasında 14'ncü ülke olduğunu söyleyen Tüzmen, 80 milyar dolar ihracat, 120 milyar dolar ithalat, dış ticaretin 200 milyar dolara ulaşacağını ifade etti.

İstikrarla birlikte 18 milyar dolar turizm geliri elde edildiğini söyleyen Tüzmen, Türkiye'nin, dünyanın en önemli turizm bölgelerinden biri haline geleceğini dile getirdi. Afrika ülkelerini, kendisi ve müsteşarlarının ziyaret ettiğini söyleyen Tüzmen, "Günümüzde küresel inşa faaliyeti var. Afrika bunun en önemli merkezlerinden biri olacak. Biz de elimizi hızlı tutup yeni yazılan Afrika kitabında tarihten gelen hakkımız doğrultusunda en iyi yerimizi alacağız" diye konuştu.

Türkiye'nin Afrika'da 16 milyar dolarlık müteahhitlik projesi üstlendiğini söyleyen Tüzmen, gelecek üç yıl içinde 10 milyar dolar proje üstlenmeyi hedeflediklerini belirtti. 500 milyon dolarlık yatırımın, diğer alanlarda yapıldığını söyleyen Tüzmen, 2003 yılından bu yana 6 afrika ülkesiyle ticari işbirliği anlaşmaları imzalandığını kaydetti. Ticaretin gelişmesi için yasal sorunların aşılması yolunda çalışmaların yapıldığını söyleyen Devlet Bakanı Tüzmen, "Türkiye ile Afrika arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için en önemli adım lojistik hizmetlerinin geliştirilmesidir. Doğrudan uçak seferlerinin başlatılması büyük önem arz ediyor. THY bazı noktalara direk uçuş başlattı" diye konuştu.

Diğer yandan, finansman sorununun çözümüne yönelik bir çok Afrika ülkesinin Eximbank'ın programına dahil edildiğini söyleyen Tüzmen, 5 gün önce İslam Kalkınma Bankası, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile mutabakat zabtı imzalandığını, Afrika'nın kalkınmasının sağlanacağını dile getirdi. Tüzmen, Afrika'nın kalkınması için, müteahhitlerin tecrübelerini aktarması, Türk firmaların yatırım yapması ve Afrika'nın girdilerinin Türkiye'den sağlanmasının önemli olduğunu bildirdi. Afrika'da 2004'de 6 yeni ticaret müşavirliği açtıklarını duyuran Tüzmen, toplam 9 müşavirliğin bulunduğunu hatırlattı. Tüzmen, konuşmasının sonunda, ABD'de ırkçılıkla mücadele eden Malcom X'in şu sözünü hatırlattı: "Afrika ruhu halen sadece siyah adamın çaldığı müzikle yansıtılmaktadır. Onun dışında yaptığımız her şeyde, rengimizde ve hissiyatımızda hala Afrikalıyız ve hoşumuza gitse de gitmese de her zaman böyle olacağız."

Toplantıda İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu adına söz alan Dr. Zeynep Durukal, "2005 Aralık ayında yapılan toplantıda Afrika için özel bir önem gösterildi. İKÖ'nün 10 yıllık eylem planı İKÖ üyeleri arasında yüzde 13 olan ticareti yüzde 25'e ulaştırıyor. Bu toplantının bu hedefe ulaşmasına yardımcı olacağına inanıyorum" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Yardımcısı Mehmet Büyükekşi ise, Afrika'ye verilen önemle ihracatın arttığını ifade ederek, büyükelçi ve dış ticaret müsteşarlıklarının sayısının artırılmasını talep etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious