Biz güdülen hükümet değiliz!

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Başbakan, Yaşar Büyükanıt'ın atanması ile ilgili tartışmalar için "Biz, güdülen bir hükümet değiliz. Yetkilerimizi yasalar çerçevesinde kullanırız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü'nün olağanüstü toplantısına katılmak için Malezya'ya hareketinden önce, Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin gündeme yönelik sorularını cevapladı.

Başbakan, Genelkurmay Başkanlığı'na Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın atanması ile ilgili kamuoyundaki tartışmaların hatırlatılması üzerine, "Biz, güdülen bir hükümet değiliz. Yetkilerimizi yasalar çerçevesinde kullanırız" dedi.

Erdoğan, Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı'na atanması ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmediğini söyledi.

Geçen hafta Harp Akademileri Komutanlığı'nda yapılan bir toplantıda, Cumhurbaşkanı Sezer'e, Genelkurmay Başkanı ile ilgili kararlarının Bakanlar Kurulu toplantısında alacaklarını söylediğini ifade eden Başbakan Erdoğan, o görüşmede Sezer'e, Genelkurmay Başkanlığı'na Orgeneral Büyükanıt'ı atayacaklarını söylediğini kaydetti.

Bakanlar Kurulu'nun pazartesi günü eksiksiz olarak toplanarak, Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanı olması yönünde karar alındığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Bu süreç içinde sayın Cumhurbaşkanı, Milli Savunma Bakanı Vecdi Bey'in kendisine gelmesine gerek olmadığını, bir kurye ile kararın gönderilmesinin yeterli olacağını ifade ettiler."

Erdoğan, bunun üzerine kararın, Cumhurbaşkanı Sezer'e gönderilerek, onayına sunulduğunu açıkladı.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın atanma süreci ile ilgili medyada çıkan haberleri eleştiren Erdoğan, "Bir kısım medyanın Genelkurmay Başkanı'nın nasıl atandığından dahi haberi yok. Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu kararı ile atanır. Diğer kuvvet komutanlarının ataması ise, Vecdi Bey'in teklifi, benim olurum ve sayın Cumhurbaşkanı'nın onayı ile gerçekleşir. Bu anlattıklarımda gerçeğe aykırı birşey yok" diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, "Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı'na atanması ile ilgili Orgeneral Hilmi Özkök ile görüştünüz mü?" şeklindeki soruya ise, bu tür atamalarda görüşlerin alındığını, Genelkurmay Başkanı'nın, Milli Savunma Bakanı'nın ve kendisinin bu konuyu değerlendirdiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious