Biz hesabımızı biliyoruz

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, 2006 yılı bütçe açığının 3,9 milyar YTL ile 13,9 milyar YTL’lik hedefin çok altında kaldığını ve son 30 yılın en düşük bütçe açığı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2006 yılı bütçe rakamları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre, 2006 yılı bütçe giderleri 175,3 milyar YTL, faiz hariç giderler 129,4 milyar YTL, faiz giderleri 45,9 milyar YTL oldu. Başbakanlık’ta düzenlenen toplantıda, geçen sene bütçe açığının sadece 3,9 milyar YTL olarak gerçekleştiğini kaydeden Erdoğan, ‘’2006 yılbaşında bütçe açığı hedefimiz 13,9 milyar YTL idi, gerçekleşme ise 3,9 milyar YTL ile bunun çok altında oldu. Biz burada biraz dikkatli davranalım ve başarımızı gölgelemesin dedik ve hamdolsun bunu bu yıl başardık’’ dedi.

Başbakan, 2006 yılı sonu itibariyle bütçe açığının gayri safi milli hasılaya oranının binde 7’ye düştüğünü belirterek, ‘’Bunu rakama dökersek, 40,1 milyar YTL ile devraldığımız bütçe açığını 2006 yılı sonunda 3,9 milyar YTL’ye düşürmeyi başardık. Bu seviyede bütçe açığı, geçmişte en son 1976 yılında görülmüştür. Yani 2006 yılı bütçe açığı son 30 yılın en düşük bütçe açığıdır’’ diye konuştu. Açıklanan sonuçlara göre 2006 yılında faiz dışı fazla da 41,9 milyar YTL olarak gerçekleşti. 2006 yılı faiz dışı fazla hedefi 33 milyar YTL olarak belirlenmişti. Başbakan Erdoğan, ayrıca Türkiye’nin yatırım harcamalarının 2005 yılına göre yüzde 27.3 oranında artışla 14,6 milyar YTL olarak gerçekleştiğini bildirdi.

SONUÇLAR YÜZ AĞARTICI

2006 bütçe sonuçlarına ilişkin, ‘’Çok şükür bugüne kadarki bütün göstergeler yüzümüzü ağartan sonuçlar vermiştir. Bütçe sonuçları da ülkemiz adına, hükümetim adına yüz ağartıcıdır’’ yorumunu yapan Başbakan Erdoğan, mali disiplinin sadece giderlerin kısılması ya da gelirlerinin artırılması değil, gelir ve gider politikaları arasındaki uyumun sağlanması olduğunu belirterek, şöyle devam etti: ‘’Yani hesabını bilmektedir. Bizden önceki hükümetlerin yapamadıkları, başaramadıkları şey bu. 1994, 2000 ve 2001 yıllarında patlak veren ve milletimize ağır bedeller ödeten ekonomik ve mali krizlerin en büyük nedenlerinden biri mali disipline riayet edilmemesidir.”

VERGİ İNDİRİMLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Soruları da yanıtlayan Erdoğan, vergi indirimlerine ilişkin bir soru üzerine, faiz dışı fazla (FDF) hedeflerin aşıldığını, hükümetin mali disiplinden taviz vermediğini, bu sonuçlara bağlı olarak vatandaşları vergi yükünün altında ezdirmemeye çalıştıklarını ifade ederek, “Vergileri düşürdüğümüz halde elde ettiğimiz gelir arttı. Bu yıl hangi vergilerde ne gibi düşüşler olur, bu yıl yapılır mı, hepsinin üzerinde çalışıyoruz” dedi. Geçen sene tutturulamayan enflasyon hedefinin 2007’de yakalanması için ellerinden geleni yapacaklarını, Merkez Bankası’nın da kendi görevini yapacağını kaydeden Erdoğan, “2 puanlık bir bant var. Artık 6 mı olur 2 mi olur onu göreceğiz. Ancak biz ne memurumuzu nede işçimizi bunun altında ezdireceğiz. Yoksa Merkez Bankası da bunun altında ezilir” şeklinde konuştu.

PETKiM’İN BU YIL BLOK SATIŞI YAPILACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özelleştirme programı kapsamında olan Türkiye’nin en büyük petrokimya üreticisi Petkim’in blok satış hazırlığının yapıldığını söyledi. Erdoğan, “Özelleştirme İdaresi’nin portföyündeki şirketleri tam olarak bilemeyeceğim, ama bu yıl Petkim’in blok olarak satışı hazırlanıyor, bunu yapacağız. Ayrıca limanlarla ilgili özelleştirmeler devam edecek” dedi. Halkbank’ta da siyasi irade olarak halka arz kararı aldıklarını, bu karara saygı duyulması gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Burada halka açarak, piyasayı oluşturalım. Gerekirse kalan kısımları da blok satış yapabiliriz. Blok satışı şu an tercih etmedik” diye konuştu. IMF ile stand-by anlaşmasının 2008 yılının ilk yarısında sona ereceğini, zamanı geldiğinde yeni bir stand-by yapılıp yapılmayacağının değerlendirileceğini ifade eden Erdoğan, başarılı bir finansman yöneticisi mantığıyla Fon’a olan borcu hemen kapatmayı düşünmediklerini söyledi. Göreve geldiklerinde 23.5 milyar dolar olan IMF borcunu 10.7 milyar dolara çektiklerini kaydeden Erdoğan, yıl sonunda bu rakamın 6.6 milyar dolara düşeceğini söyledi.

NOTLAR...

UZANLAR’A GÖNDERME

- Bütçe değerlendirme toplantısı ikinci kez yapılıyor. Başbakan Erdoğan, daha önce bir kez bütçe değerlendirme toplantısı yapmıştı.

- Başbakan Erdoğan’ın basın toplantısı sırasında ağır bir nezle enfeksiyonu geçirdiği gözlerden kaçmadı. Zaman zaman konuşmakta zorlanan Erdoğan’ın sık sık su içmesi, öksürmesi ve burnunu silmesi dikkat çekti.

- Sorular sırasında Unakıtan ve Babacan sürekli Başbakan Erdoğan’a bilgi konusunda lojistik destek verdi. Erdoğan’ın iki bakandan bilgi aldıktan sonra konuşması dikkat çekti.

- Bir gazetecinin, “2007 bütçesinin değerlendirmesini de siz yapacak mısınız?” sorusunu Erdoğan gülümseyerek, “Siz gazeteci olarak görevinizi yapacaksınız. Ben de siyasetçi olarak nisan ayını beklemenizi tavsiye ediyorum. Nisan çok hayırlı bir aydır” yanıtını verdi.

- Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir iktidarın beşinci bütçeyi yaptığını da hatırlatarak, “Geçmişte ortalama ömrü 16 ay olan koalisyon hükümetlerinin bunu yakalaması kolay değil” uyarısında bulundu.

- Erdoğan’ın enerji ihalelerinin ertelenmesi konusundaki sorulara yanıt verirken, Uzanlar’a da göndermede bulunması dikkat çekti. Erdoğan, “ÇEAŞ ve Kepez’in patronuyum diyen zatın, Türkiye genelinde 10 metrekarelik 15 metrekarelik, onbinlerce tapusu olduğunu biliyoruz. Bu tapu nasıl olmuş” sorusunu sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious