'Biz kafatası milliyetçiliği yapmıyoruz'

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başta İstanbul olmak üzere birçok şehirdeki bilboardlara verilen ilanlara yöneltilen eleştiriler ile ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurban Bayramı vesilesiyle verilen bilboard reklamlarında "Kurban olam ayına yıldızına" ibaresinin yer almasının "Erdoğan milliyetçillik mesajı veriyor" yorumlarına yol açtığının hatırlatılması üzerine Başbakan, "Biz kafatası milliyetçiliği yapmıyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan Üsküdar'daki evinin yakınında bulunan bir pide salonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bilboardlarda yer alan "Kurban olam ayına yıldızına" yazılı, Türk bayraklı ilanlardan dolayı "MHP tabanına bir mesaj verdiği" yorumlarının yapıldığının hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Herşeyden önce bu yaklaşım tarzını çok çirkin buluyorum." dedi. Erdoğan, "Bu yaklaşımı gösterenler veya bu yorumu yapanlar demekki Tayyip Erdoğan'ı hiç tanımamışlar. AK Parti'yi hiç tanımamışlar. Önce onlara AK Parti'yi ve Tayyip Erdoğan'ı tanımalarını tavsiye ederim. Benim geçmişimi çok iyi incelemelerini tavsiye ederim. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın geçmişini bu kadar incelememiş, irdelememiş şekilde yapılan yorum tarzını ilk defa görüyorum. Bir defa ay ve yıldızla ilgili, bayrağım konusunda kimse ile kendimi mukayese etmem. Benim ta imam hatip okulu çağlarımdan itibaren şiir yarışmalarından tutun da kompozisyon yarışmalarına varıncaya kadar, aldığım edebi terbiyeye varıncaya kadar gönlümde öncelikli bayrak yatar, vatan yatar. Bunu bir defa bilmelerini isterim. Eğer araştırırlarsa bunu görürler. Bunu okullardaki arkadaşlarıma sordukları zaman da öğrenmeleri mümkündür. Bunun asla bir istismar yanı yoktur." şeklinde konuştu.

AK Parti olarak bir uygulama başlattıklarını anlatan Erdoğan, özellikle AK Partili belediyelerin şehirlerin yüksek yerlerinde ışıklandırılmış bayrakları dalgalandırdıklarını kaydetti. Erdoğan, "Bayrağı olmayanın vatanı olmaz. Vatanı olmayanın da hiçbir şeyi olmaz. Bunlar bir bütün, et ve tırnak gibi. Her zaman söylüyorum, her yerde de okuyorum. Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Kimse bizle bu konuda bir yarışa girmesin. Biz kafatası milliyetçisi değiliz. Kafatası milliyetçiliği yapanlarla hiçbir zaman bir ve beraber olmadık. Ama bayrak konusunda, vatan konusunda milliyetçilik yapanlarla her zaman bir ve beraber oluruz. Farklı siyasi partide olabilir, önemli değil. Yeterki herşeyimiz onun için olsun, mücadelemiz onun için olsun. Bayrağımız için vatanımız için olsun. Farklı siyasi partilerde olmak bizim için önemli değil. Yeterki bayrağımız her zaman aynı şekilde dalgalansın, yere düşmesin. Bu konuda her zaman herkesle birlik beraberlik içerisinde oluruz. Ama böyle bir şeyi AK Parti'nin Medya ve Tanıtım Başkanlığı hazırlamış. Önüme getirdiler ben de seve seve kabul ettim. Bu kadar güzel bir tanıtımı yapabildikleri için emeği geçenlere teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.


-"BUNLAR NİYET OKUYUCU"-


Başbakan Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak da açıklama yaptı. Baykal'ın bu konuda ilk günden bugüne farklı açıklamalar yaptığını söyleyen Erdoğan, "Tayyip Erdoğan adaylığını açıklamış değil. Ama bunlar niyet okuyucu. Niyet okuyucu oldukları için ne kadar başarılı olup olmadıklarını Nisan da göreceksiniz. Ben baştan söyledim Nisan'a kadar AK Parti kendi adayını açıklamayacaktır. İsteyen adaylığını açıklar. Sayın Baykal düşünüyorsa adaylığını açıklasın. Veya başka düşünenler varsa açıklasın. Ama bizi niye bu işe zorlama gayreti içerisine giriyorlar? Biz bir siyasi partiyiz. Bizim de kendimize göre startejimiz, taktiklerimiz var. Bu stratejiyi taktiklerimizi uyguluyoruz. Biz şimdi çelik çomağı verdik, ellerinde bol bol oynayıp duruyorlar." dedi.

İlgili birimlerin istişaresi sonrası AK Parti'nin grup olarak kendi adayını belirleyeceğini belirten Erdoğan, "Ama buna gelene kadar bir çok çalışmamız olacak. Kamuoyu araştırmalarından tutun da ilgili kurum ve kuruluşların düşüncelerini alıncaya kadar, toplumun kanaat önderleri ile görüşmeye varıncaya kadar, bizler kendimize göre bir süreç başlatacağız." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious