Biz müslüman bir milletiz!

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

CHP Genel Baskani Deniz Baykal, Türk milletinin müslüman bir millet oldugunu ve bununla da iftihar ettigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Deniz Baykal, "Türkiye'yi Ortadogu'daki atesin içine atmak istiyorlar. Ama biz bu tuzaga düsmeyecegiz. Biz Irak'ta, Lübnan'da yasanan olaylarin disindayiz. Biz müslüman bir milletiz ve bununla da iftihar ediyoruz. Inancimizi özgürce yasiyoruz ve bundan sonra da yasayacagiz." dedi. Türkiye'de halkin dini inançlarini siyasette bir yerlere gelmek için kullananlarin oldugunu belirten Baskan Baykal, "Biz bir Atatürk Cumhuriyeti gördük. Bu cumhuriyetin evlatlariyiz. Meydani dini siyasete alet etmek isteyenlere biraktigimiz zaman varacagimiz yer, Irak, Iran ve Lübnan'in varacagi yerdir. Aman ha biz bu tuzaga düsmeyelim ve bu tuzaga düsürmek isteyenlere firsat vermeyelim" diye konustu.

Konusmasina ''Dilovasi'ndaki kirliligi ve çevre sorunlarini Türkiye'nin gündemine getirmek, Dilovasi'ndaki feryadi duymak ve sizinle birlikte feryat etmek için geldim'' diyen Baykal, beldenin sanayi oldugu kadar refah merkezi de olmasi gerektigini belirtti. Birilerinin kazanci için bölgede yasayan insanlarin sagliginin gözden çikarilamayacagini ifade eden Baykal, söyle devam etti: ''Insan en kutsal bir varliktir. Parayla ölçülemez. Sanayi olmalidir ama çevreye de saygili olunmalidir. Dünyanin önde gelen ülkelerinde sanayinin insan sagligini tehlikeye atmasina devlet izin vermez. Cinayet bile daha yigit yapilan bir is. Çekersin vurursun. Fark ettirmeden öldürmek olmaz, kabul edilemez. Belediye sorunlarinizi yakindan izliyor. Ama sanayici belediyeyi ve devletin kurumlarini umursamiyorsa, birileri haddini bildirmeli. Sanayiciye düsman degiliz, istihdam istiyoruz. Ancak çevreye saygili istiyoruz. Sahsi servetleri için baskalarinin canini tehlikeye atmayi ne kul ne de Allah kabul eder. Her yerde, hakli olan davanizin unutulmasina engel olun. Ben de bunun için buradayim.''

Dilovasi'nda yasanan çevre felaketine de dikkatleri çeken Baykal, "Burada insanlar sanayicilerin insafina birakilmis. Bu güne kadar bu halki burada zehirleyen sözüm ona sanayiciler, bu gün bizler sahip çiktigimiz için sikistilar. Simdi de yavuz hirsiz misali 'Insanlar burada zehirlenmesinler, Dilovasi'ndakileri buradan tasiyalim' diyorlar. Yani halki buradan sürgün etmek istiyorlar." seklinde tepki verdi. Halkin Dilovasi'ndan sürülmesinin kesinlikle yanlis oldugunun altini çizen Baykal, bazi sanayicilerin bakan ve bazi milletvekillerini agirlayarak halk üzerinde baski kurmaya çalistiklarini, "biz isimizi yukardan hallederiz" imaji yarattiklarini söyledi. CHP olarak kesinlikle halkin yaninda olduklarinin altini çizen Baykal, bunun için ellerinden gelen destegi vereceklerini sözünü verdi.

Helikopterle Dilovasi'na gelen Baykal'i, partisinin Kocaeli Milletvekili Salih Gün, Izzet Çetin, Sefa Sirmen, partililer ve MHP'li Dilovasi Belediye Baskani Musa Kahraman karsiladi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious