'Biz Musul'u tek bir Irak'a verdik'

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Gül, Irak'ın bölünmesi ihtimali ve Kerkük'le ilgili olarak ''Biz 1926'da Musul'u verirken tek bir Irak'a verdik. Karşımızda tek bir Irak görmek istiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Gül, Alman Marshall Fonu ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) kuruluşu tarafından düzenlenen ''Yol Ayrımındaki Türk Politikası'' konulu toplantının açılışında konuştu.

Türkiye'nin Kerkük'e ilgisine ilişkin bir soruya karşılık Gül, ''Biz o bölgeyi yüzyıllarca yönettik. Doğal bağlarımız var. Aynı zamanda bugünkü realiteleri de tanıyoruz. Irak, Iraklılara aittir. Biz 1926'da Musul'u verirken tek bir Irak'a verdik. Karşımızda tek bir Irak görmek istiyoruz'' diye konuştu.

Bakan Gül, ''Bu ülkenin geleceği bizim için çok önemli. Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğüne büyük önem veriyoruz. Irak'ın başarılı olmasını istiyoruz. Irak bir bütün olarak tutulmalı. Buna başka alternatifler düşünülmemeli'' dedi.

"Kürtlerle düşman değil, akrabayız"

Gül, bazı çevrelerin Sovyetler ve Çekoslovakya'nın bölünmesini örnek göstererek Irak'ın bölünmesini savunduğunu hatırlattı ve Irak ile söz konusu durumların benzerlik taşımadığını, Irak'ta, eski Sovyetler gibi belli sınırların bulunmadığını söyledi.

''Biz Kürtlerle düşman değiliz. Onlar bizim akrabalarımız'' diyen Gül, Saddam rejiminden kaçan Iraklı Kürtlere Türkiye'nin kucak açtığını hatırlattı.

Gül, ''Kerkük tek bir grup tarafından ele geçirilmemeli. Bu, Irak'taki duruma yardım etmeyecek'' dedi.

Araplara "Kerkük'ü terket" tazminatı

Öte yandan Kuzey Irak'taki yerel Kürt hükümetinin 'Dışişlerinden Sorumlu Bakanı' Muhammed İhsan, kente Saddam Hüseyin döneminde yerleştirilen Arap ailelerinin eski yerlerine dönmeleri, Kerkük'ten zorla çıkartılan Kürt ailelerin ise Kerkük'e dönmeleri şartıyla tazminat alacaklarını söyledi.

Erbil'de basın toplantısı düzenleyen Muhammed İhsan, Baas rejimi döneminde Kerkük'e yerleştirilen 7 bin 400 Arap ailenin eski yerlerine gitmeleri halinde 15 bin dolar tazminat ve toprak verileceğini bildirdi.

İhsan, Kerkük'ten sürülen Kürt ailelerinin geri dönmeleri konusunda yasal bir zorunluluk olmadığını belirtti, ancak bu dönem içinde Kerkük'e dönmeyenlerin oy kullanma ve tazminat hakkı olamayacağını söyledi.

Bakan, Kerkük'e yerleştirilen Arap aşiretleri temsilcileri Kerkük Ulusal Çözüm ve Diyalog Merkezi'nde düzenledikleri toplantıda eskiden yaşadıkları yerleşim birimlerine dönmek istediklerini açıkladı.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ise, Kerkük Valisi Abdurrahman Mustafa ile Kerkük İl Meclisi Başkanı Rızgar Ali başkanlığındaki Kerkük il yönetimi heyetini kabul etti. Talabani, Kerkük'te ayrımcılık yapılmaması gerektiğini söyledi.

Operasyon ve saldırılar hız kesmedi

Irak'ta başlatılan geniş kapsamlı güvenlik operasyonlarına rağmen, saldırılar hızını kesmedi. Kerkük'te ise, Irak Türkmen Meclisi Genel Sekreteri Yunus Bayraktar hedef alındı. Yunus Bayraktar, aracıyla seyir halindeyken, yola döşenen mayın patlatıldı. Bayraktar, saldırıdan hafif yaralı olarak kurtuldu.

Bağdat'ta ise, bu sabah düzenlenen bombalı saldırılarda 20'den fazla kişi öldü. İlk saldırıda, Sünnilere ait bir cami hedef alındı. Olayda 6 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı.

Bu saldırının ardından, Şiilerin yaşadığı Aziziye'deki pazar yerinde bomba yüklü bir araç infilak etti. Patlamada 10 kişi öldü, 50 kişi de yaralandı.

Bakuba'da polis devriyesine düzenlenen silahlı saldırıda ise 4'ü polis 5 kişi öldü.
Irak Sağlık Bakan Yardımcısı Hakim El Zamili de, Amerikan askerleri tarafından düzenlenen bir baskında gözaltına alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious