Biz ne Obama'yız ne Bush'uz

Biz ne Obama'yız ne Bush'uz.14438
  • Giriş : 08.11.2008 / 22:13:00
  • Güncelleme : 08.11.2008 / 22:14:27

Başbakan Erdoğan'dan Fehmi Koru'nun yazısına sert cevap: "Yazıklar olsun sana"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da AK Parti'nin Bağcılar İlçe Kongresi'nde kendisi hakkında "Obama gibi iktidara geldi, şimdi Bush'a benzedi" diyen Fehmi Koru'ya yüklendi.

Yeni Şafak yazarı Fehmi Koru'nun kendisine yönelik Bush benzetmesine sert yanıt veren Erdoğan, iktidarlarında etnik, bölgesel, dinsel milliyetçilik olmayacağını söylediklerini anlatarak, ''Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Boşnağıyla, Arnavutuyla hep beraber biriz, beraberiz, bütünüz. Bizi kimse birbirimizden ayıramaz. Öyle bir medeniyetin mensuplarıyız ki insanları, yaradılanı yaradandan ötürü sevme anlayışıyla seviyor ve bağrımıza basıyoruz'' dedi.

Erdoğan, ''kimsenin AK Parti iktidarını, Kürt kökenli vatandaşlarından kopup, ayrımcılık yapan bir iktidar olarak gösteremeyeceğini'' ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şu anda benim Kürt kökenli vatandaşlarımı istismar eden terör örgütü yandaşlarına da sesleniyorum; sizler bu ülkede 'tek millet' diyemediniz, sizler bu ülkede 'tek bayrak' diyemediniz, sizler bu ülkede 'tek vatan' diyemediniz, sizler bu ülkede 'tek devlet' diyemediniz. Başka hesaplar içerisinde oldunuz. Çok açık ve net bir şey söylüyorum. Buradan sesleniyorum tüm Türkiye'ye; 1-2 gündür bir şeyler dolaşıyor bazı medya gruplarında. O da şu; bizlerle alakalı olarak Obama-Bush kıyaslaması yapanlar var. Onlara da insaf ve izan sahibi olanlara da sesleniyorum; Biz ne Obama'yız ne Bush'uz. Biz biziz. Biz, bize benzeriz. Bizi kimse birilerine benzetmesin. Eğer Tayyip Erdoğan'a söylüyorlarsa, ben Tayyip Erdoğan'ım, Tayyip... Ne Obama ne Bush...

Eğer illa örneklemeler gerekiyorsa, alırsın Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten yürürsün ta medeniyetimizin gerilerine Kanuni'lere, Yavuz'lara, Fatih'lere, Osman Gazi'lere kadar. Bizim tarihimizde bunlar var. Orada bunları görürsün. Bize kimse başka yerlerde örneklemeler yapmasın. Bizden alınacak çok şeyler olabilir. Obama'ya telgraf çekenler var. Terör örgütünün temsilcileri de çekiyor bu telgrafları. Türkiye'de böyle bir hastalık da var. Ben onlara şunu söylüyorum; zenci-beyaz ayrımı yapanlar var. ABD'de siyah-beyaz ayrımının yapıldığı zamanları biliriz, ama o dönemlerde bile, o dönemlerin Obama'ları bile olimpiyat müsabakalarında rekorları kırıp birinci olduklarında ABD bayrağını sırtına alıp zafer turunu öyle atardı. Acaba benim ülkemde Obama özentisi olanlar, Obama'ya özenenler, acaba Türk Bayrağı'nı omuzlarına alıp sokaklarda dolaşabiliyor mu? Bunu soruyorum. İşte birlik beraberlik tablosu burada. Ülkemdeki birlik ve beraberlik tablosuna kimse gölge düşürmeye kalkmasın.''

İşte Fehmi Koru'nun Erdoğan'ı kızdıran yazısı...

Türkiye bugün ABD'de yaşananı 2002 seçimlerinde aslında yaşadı. Daha sonra kendisi de zenci metaforunu kullandığı için rahatlıkla söyleyebiliriz, Erdoğan Türkiye için Obama'nın Amerika'da başkan olmasına eşdeğerde bir gelişimin sonucu olarak ve büyük bir zaferle başbakanlığı elde etmişti. Siyasi yasaklıydı 2002'de Meclis'e bile girememişti ama önüne konulan engeller kalktı ve sonunda başbakanlığa kadar yükseldi. 2007 seçimleri Gül'ü de Cumhurbaşkanı yaptı. Yani Türkiye'de bugün ABD'de yaşanan benzer süreç yaşanıyor. Ancak Türkiye'de 2002'de yaşanan Obamacı bir yaklaşımdı ama Türkiye 2008 yılına geldiğinde biraz Bush'u andıran bir yönetim anlayışı içinde sorunlara yaklaşıyormuş gibi görünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*