Biz siyaseti imkan ve ikbal olarak görmedik

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Anavatan Lideri Mumcu: “Biz siyaseti imkan ve ikbal olarak görseydik, iktidar partisinden ayrılmazdık”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Isparta'da çeşitli ziyaretlerde bulunan Anavatan Partisi Genel Başkanı Mumcu, halkı selamlayarak bayanlara karanfil dağıttı. Bayram ziyareti için Isparta'ya geldiğini belirten Mumcu, partisine yeni katılan üyelere rozet taktı. 1,5 yılı aşkın süredir Hazine yardımı almak için mücadele eden Anavatan Partisi'ne verilen 8,5 milyon YTL'lik yardımın Maliye'nin itirazıyla Danıştay tarafından reddedilmesini gazetecilerden duyduğunu söyleyen Mumcu, bunun bir ara karar olduğunu ve itiraz edeceklerini belirtti. Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu veya en azından öyle olması gerektiğini belirten Mumcu, "Burası bir hukuk devleti olsaydı, bu konuyu yargıya bile düşmesi söz konusu olmayacaktı ama oldu. Türkiye'de parti devleti olmak isteyen iktidar olduğu için hukuk devleti gibi davranamayanlar kendilerine layık gördüklerini başkalarını layık görmüyorlar." dedi.
Kararla ilgili haklı olarak 'Allah büyüktür' şeklinde konuşan Mumcu, yargının ilerleyen aşamalarında hukuki olarak haklılıklarını ortaya koyacak belgelere sahip olduklarına inandığını belirtti. Hazine yardımı alacak partilere seçimde yüzde 7 seçim barajını aşma zorunluluğunu getiren AK Parti ve CHP'nin bir seçim korkusu yaşadığını öne süren Mumcu, muhalefetsiz bir Türkiye istenildiği ve seçimde başka bir partinin kendileriyle rekabet etmesini istemedikleri için böyle bir karara imza attıklarını belirtti. Parayla siyasi mücadele vermek için yola çıkmadıklarını belirten Mumcu, "Mahkeme kadıya müptela değil. Biz siyaseti imkan ve ikbal olarak görseydik, iktidardan ayrılmazdık. Bu bir ara karadır, düzeltilmesi için daha vakit var. Tabiki yola devam." diye konuştu.Anavatan Partisi'ne yeni katılan Ispartalı 200 üyeye rozet takan Mumcu, iktidar yolunun hiç kolay olmadığını ve kendilerinin şimdiye kadar hiçbir zaman kolaya talip olmadıklarını kaydetti. İktidarın nimetlerini elinin tersiyle itmesinin kendisinin korkusuz biri olmasından kaynaklanmadığını vurgulayan Mumcu, "Bunun arkasında dünyanın en korkusuz, en cesur olan birisi olmamız değil, bu memleketin has evladı olmamız, hissiyatına tercüman olmamız vardır. Bize zamanında çok akıl verenler oldu." diye konuştu. Bayramları hep Isparta'da geçirdiğini söyleyen Mumcu, oğlunu yurtdışına göndereceğini belirterek bu bayram için özür dileyerek partililerle şimdiden bayramlaştığını açıkladı.
Bir halı sahada Anavatan Isparta teşkilatı tarafından hazırlanan iftar yemeğine katılan Mumcu, vatandaşların sorunlarını dinledi. Bir ara sohbete dalan Mumcu, ezan okunmadan ağzına pide attı. Ezanın okunmadığını söyleyen vatandaşların uyarısını duyan Mumcu, çiğnediği lokmayı çıkartarak ağzını peçeteyle sildi.
İftar yemeğinden sonra partililere rozetini takan Mumcu, Anavatan teşkilatıyla sohbet etmek için havai fişekler eşliğinde sahadan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious