'Biz zaten 30 hektar ormanı yakacaktık'

'Biz zaten 30 hektar ormanı yakacaktık' .10737
  • Giriş : 28.08.2007 / 11:06:00

Tedbirsizlikle suçlanan akademisyenler böyle bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edirne'nin Meriç ilçesindeki ormanlık alanda doktora tezlerini tamamlamak için 'Kontrollü Yangına Müdahale' konusunda bilimsel çalışma yaparken, 30 hektar ormanlık alanın yanmasına neden olan Karadeniz Teknik
Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi araştırma görevlisi Bahar Dinç Durmaz, "O bölge Orman Bölge Müdürlüğü'nce bize tahsis edildi. Yanan alanlar ileriki çalışmalarımızda yakacağımız alanlar" dedi.
'Kontrollü Yangına Müdahale' konusunda araştırma yaparken, ormanlık alanın yanmasına sebep olduğu öne sürülen araştırma görevlilerinden Bahar Dinç Durmaz, bugün kendilerini savundu. İhmal ve tedbirsizlikle suçlanan Durmaz, bilimsel amaçlı yangın çıkarılan bölgede dört yıldır çalışma yaptıklarını söyledi. Durmaz, "Yanmış olan alan ileriki çalışmalarımızda yakacağımız alanlar. Bu olayda talihsizlik, birden yanması. Fakat birden yanmasında bile, biz o alanlarda tüm ölçümleri yaptığımız için yararlı veriler ortaya çıktı. tabii ki böyle olmasından biz de üzgünüz. Yine de bir kayıp söz konusu değildir. Bu alan bize tahsis edilmiş bir alandır. Medyada söylendiği gibi yangının kontrolden çıkıp yanmayacak alanları yaktığı gibi bir şey söz konusu değildir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious