'Bizde kriz yoki biraz budandık o kadar'

'Bizde kriz yoki biraz budandık o kadar'.11551
  • Giriş : 27.01.2009 / 18:10:00
  • Güncelleme : 27.01.2009 / 18:08:10

Sanko Holding ve Rönesans Holding'in ortaklığıyla Gaziantep'te başlayan Sanko Park AVM projesi 20 Martta tamamlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğu ve Güneydoğu'nun en büyük AVM'si olma özelliğini taşıyan Sanko Park, 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak. Çevre illerle birlikte Suriye ve Iraklı tüketicilere de hizmet vermeyi amaçladıklarını belirten Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, "Kârdan çok Güney Doğu'ya hizmet vermek için bu yatırımı yaptık." dedi.

Kriz kelimesini kullanmak istemediklerini ifade eden Konukoğlu, "Bu krizin adını değiştirip (budanma) desek. Ağaçlar bile budandığı zaman daha gür çıkar. Krizler insanı toparlıyor:" dedi.

Sanko Park'ta gelinen nokta ve bölgenin bu anlamdaki potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen basın toplantısına Konukoğlu ve Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak katıldı. 20 Mart 2009 tarihinde hizmete açılacak Sanko Park'ın yüzde 70 oranın da kiralandığını ifade eden Konukoğlu, açılışa kadar kalan yüzde 30'luk kısmın kiralanmasını hedeflediklerini söyledi. Bölgede özellikle düğün alışverişleri için insanların Büyükşehirlere alışveriş için gittiğini ifade eden Konukoğlu, açılışın ardından insanların Antep'te alışveriş yapacaklarını dile getirdi.

Gaziantep'in turizm ve sanayi şehri olma yolunda olduğunu ifade eden Konukoğlu, AVM'nin ilgi göreceğini vurgulayarak, "Gaziantep'in geliri nüfusa oranla alışveriş potansiyeli yüksek. Antep kazandığını harcayan bir kent." dedi.

Konuşmasının ardından soruları da yanıtlayan Sanko'nun Patronu Konukoğlu, bu proje için geç kalınıp kalınmadığına ilişkin bir soru üzerine, şöyle konuştu: "Geç kalmadık tam zamanında yaptık. 3-4 sene önce yapsaydık, Türkiye AVM'leri yeni hazmedecekti. Küçük esnafa zarar olmasın diye geciktirdik."

Abdülkadir Konukoğlu, en büyük müşteri potansiyelinin Suriye'den ve diğer bölgelerden alışveriş için gelen insanların oluşturduğunu belirterek, eskiden tam tersine Antep'ten Suriye'ye alışverişe gidildiğini, şimdi ise durumun değiştiğini söyledi.

"KRİZİN 2001'DEKİ KADAR ZARAR VERECEĞİ KANAATİNDE DEĞİLİM"

Küresel ekonomik krize ilişkin bir soru üzerin, Konukoğlu, "Krizin adını değiştirip budanma diyelim. Ağaçlar budandıkça daha gür çıkar. Türkiye genç olarak ve daha kuvvetli çıkacak. Adına kriz değil budama diyebiliriz. Bizde kriz yok Budandık yola devam ediyoruz. Daha genç ve daha dinamik olabilmesi için. Bazen şöyle demek gerek, budandığı zaman ağaç çok gençleşir. Krizler insanları toparlıyor. Darlıklar adamları kahraman yapar. 2001 krizi herkesi hizaya getirdi. Krizin 2001'deki kadar zarar vereceği kanaatinde değilim. O dönemde bir budandık gür çıkmaya başladı." ifadelerini kullandı.

Bu dönemde başta ihracatçının uzun vadeli satışlar yapamadığını, bu nedenle zarara girdiğini aktaran Konukoğlu, ihracatçıda 'ya dolar düşerse korkusu' olduğunu söyledi. Konukoğlu, "Doların bir tabanı olsun, üstü açık olsun. Temeli sağlam üstü açık olsun. İnsanlar doların nereye kadar düşeceğini bilemiyor. Bunu düzenleseydik daha kolay olurdu." diye konuştu.

MAĞAZALARDAN İLK 2,5 AY KİRA ALINMAYACAK

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak da Sanko Park'ta 216'a yakın mağaza olacağını söyledi. Sanko ile yüzde 50-50 ortaklıkla gerçekleşen projenin 145 milyon dolara mal olduğunu belirter Ilıcak, metrekare kira fiyatının 10 euro ile 70 euro arasında değiştiğini kaydetti. İlk yıl 150 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirten Ilıcak,

İlk 2,5 ay mağazalardan kira alınmayacağını ifade etti.

Sanko Park'a Suriye'den her gün 600 kişi bekleniyor. Buradaki acentelerle yapılan işbirliği çerçevesinde otobüslerle müşteri taşınacağı ifade edildi. Birçok markanın yanı sıra hipermarketten, sinemaya, çocuk oyun alanından buz pisti gibi ilk defa kentte yapılacak sosyal alanlar hizmet verilecek. Markaların yarısı ilk defa Antep'e geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*