Bizden dünya değil, ABD korkuyor

Bizden dünya değil, ABD korkuyor.14563
  • Giriş : 03.06.2008 / 22:14:00
  • Güncelleme : 03.06.2008 / 22:16:02

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Roma'da Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) zirvesinin ardından, İtalyan iş adamlarıyla bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran başta olmak üzere, Ortadoğu'da iş yapan İtalyan şirketlerin temsilcilerini kabul eden Ahmedinejad, görüşme öncesinde gazetecilere yaptığı kısa açıklamada ABD yönetimine yönelik eleştirilerini sürdürerek, ''Bizden dünya değil, sadece ABD korkuyor. İran olarak dünyada hiç bir ülkeyle problemimiz yok. Sadece ABD'nin propagandasının mağduruyuz'' dedi.

Ahmedinejad, İtalya'daki üst düzey siyasilerle ikili görüşmesinin söz konusu olmamasının hatırlatılmasına karşılık olarak ise ''FAO zirvesi için geldiğim bu ziyarette, ikili görüşmeler için zaman yoktu'' demekle yetindi.

Ahmedinejad'ın İtalyan iş adamlarına hitaben yaptığı konuşmada, ''İran, İtalyan dostlar için dünyanın en güvenli, en dost ülkesidir. Biz sizlerle işbirliğinine hazırız'' dediği öğrenildi.

Ahmedinejad'ın İsrail aleyhtarı açıklamaları, İtalyan siyasi yetkililerin kendisiyle ikili görüşmeye sıcak bakmamalarını da beraberinde getirmişti.

İsrail ile ilgili açıklamalarına Roma'da da sahip çıkan Ahmedinejad, FAO zirvesi sırasında sadece Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Japonya Başbakanı Yasuo Fukuda ile ikili görüşme yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious