Bize balık tutmayı öğretin

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Afrika Müslüman liderler zirvesinde kıtayı temsilen konuşan Çad İslam Konseyi Başkanı Hasan Hüseyin Bekr, "Yıllardır biraraya gelme hayalimizi Türkiye gerçekleştirdi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul'da düzenlenen "Afrika Kıtası Dini Liderler Toplantısı" başladı. Dolmabahçe Sarayı'nda İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Beyazıt Cami İmam ve Hatibi Suat Tokgöz'ün Müslümanların birlik ve beraberliğini dile getiren ayetleri okduğu Kur'an-ı Kerim'in ardından Afrika ile ilgili hazırlanan sinevizyonda Afrika'nın köle ticareti, arkasından sömürgeleşmesi ve en sonunda misyonerlik faaliyetlerine dikkat çekildi.

Açılışta yapılan konuşmalarda, Türkiye'den ve Afrika ülkelerinden söz alan temsilciler, İslam ülkeleri arasındaki birlik ve beraberlik ihtiyacanın önemine dikkat çektiler.

Açılış konuşması yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "Etrafımızda olup bitenlere karşı duyarlılıklarımız yaşadıklarımız, gördüklerimiz bizi bir araya getirdi. Din dil, ırk ayrımı gözetmeden bütün temel hakların müdafii olalım" dedi. Devlet Bakanı Mehmet Aydın da, yaptığı konuşmada İslam devletlerinin ciddi sorunları olduğunu ve çözümün de ortak hareket etmekten geçtiğini söyledi. Afrika Dini Liderleri adına konuşan Çad İslam Konseyi Başkanı Hasan Hüseyin Ebu Bekr ise, İstanbul'da düzenlenen bu konferansla Afrika kıtasındaki insanların, başka ülkelerde de Müslümanlar olduğunu ve kendilerini unutmadığını anlayacak." Diyerek konferansın Afrika insanı için önemine vurgu yaptı.

HAYALİMİZ GERÇEK OLDU

Afrikalı dini liderler adına konuşan Çad İslam Konseyi Başkanı Hasan Hüseyin Ebu Bekr ise Afrikalı dini liderlerin Türkiye sayesinde ilk defa bir araya geldiğini söyledi. "Bizim için böyle bir konferans hayaldi" diyen Bekr, "Bu konferansla kıtamızın insanı başka ülkelerde de Müslümanlar olduğunu ve kendilerini unutmadığını bilecek" ifadelerini kullandı.

Türkiyenin Osmanlı'dan devraldığı mirası devam ettirdiğine dikkat çeken Bekr, "Türkiye'nin izleri Afrika kıtasında hala yaşamaktadır" dedi. Türk milletinin ve devletinin Afrikaya sahip çıkmasını isteyen Bekir, her ülkeye Türk mimarisi ile bir cami yapılmasını talep ederek bu camilerin Türk camisi olarak anılmasını istedi. Bekr "Çocuklarımızı eğitin, ülkelerimize yatırım yapın, kısacası bize balık yemeği değil balık tutmayı öğretin" dedi.

Toplantıdan notlar

Toplantıya Afrika'dan katılan ülkelerin dini liderleri ile Türkiye'den katılan davetliler toplantı sonrasında Dolmabhahçe Sarayı önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Ulusal ve El Cezire, İtalyan Devlet Televizyonu ve Arap televizyonları ile diğer uluslararası medya kuruluşlarının da ilgi gösterdiği toplantıda konuşmalar Türkçe, Arapça, İngilizce ve Fransızca simultine tercüme ile davetlilere tercüme edildi.

Deniz Polisi sahilden bir deniz motoru ile güvenliği sağladı.

Yakınlık Osmanlı'dan başlıyor

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Afrika kıtası ile olan yakınlığın Osmanlı dönemine dayandığına dikkat çekti. Bir araya gelinmesindeki tek nedenin aynı dine mensup uzak bölgelerdeki insanların tarihi paplaşmak olmadığına dikkat çeken Bardakoğlu, bunların yanında kendilerini etrafta olup bitenlere karşı duyarlı ve geleceğe dair inancın yattığını söyledi. Devlet Bakanı Mehmet Aydın da iletişim imkanlarının gelişmesi ile dünyanın küçüldüğünü ve bir ülkede yaşanan sorunların diğer ülkeler tarafından takip edilebilir hale geldiğini kaydederek, "Hiç bir ülkenin sorunlarını sadece tek başına kendi sorunları değildir. Sorunlar ortaktır ve hiç bir ülke de bu sorunları tek başına çözemiyor. Bütün farklılıklarımız bir vazsıtadır. Amacamız marifete dayalı birlik oluşturup, insanlığın geleceği için hayata geçirilmesidir. Kimse bu toplantılardan dar mana çıkartmasın" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious