Bize birşey olmaz mantığı

  • Giriş : 04.05.2008 / 11:45:00

Antalya'da kolonlarında hasar meydana geldiği gerekçesiyle boşaltılması kararı alınan apartmanda 5 aile, hasarlı binada kalmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Binayı boşaltan apartman sakinleri ise bu aileler apartmandan ayrılmadığı için binada güçlendirme yapılamadığını öne sürüyor.

Alınan bilgiye göre, Işıklar Caddesi'ndeki 6 katlı ve 14 dairelik Cender Apartmanı'nın zemin ve bodrum katındaki kolonlarda 1 Kasım 2007'de hasar tespit edildi.

Muratpaşa Belediyesi ekipleri ise kolonlarda meydana gelen deformasyon nedeniyle taşıma gücünün güvensiz olduğu, can ve mal güvenliği bakımından tehlike arz ettiği gerekçesiyle binanın acilen boşaltılması yönünde tavsiye kararı aldı. Muratpaşa Belediye Meclisi de 20 Kasım 2007'de binanın boşaltılmasına karar verdi.

Belediye Encümeni kararıyla binanın zemin katındaki iş yerlerinin ruhsatları iptal edilerek boşaltılmaları sağlanırken, bir grup apartman sakini, bir yapı denetim şirketiyle anlaşarak, sadece hasar oluşan kolonu tamir ettirip binada yaşamaya devam ettiler.

Kolonu tamir ettiren apartman sakinleri, Muratpaşa Belediyesinden binada yeniden oturabilmeleri için izni isterken, belediye ise apartmanın tam ve statik olarak sağlamlığı yapılmadan oturulamayacağına karar verdi. Buna rağmen aralarında apartman yöneticisinin de bulunduğu 5 aile, binada yaşamaya devam etti.

Apartmandan ayrılan ve kirada oturmaya başlayan diğer apartman sakinleri ise binayı terk etmeyen aileler nedeniyle güçlendirme çalışması yapılamadığını, bu nedenle 6 aydır kirada oturmak zorunda kaldıklarını söylediler. Apartman sakinleri, belediyenin oturma izni vermediği halde ailelerin yıkılma tehlikesi bulunan apartmanda kalmaya devam etmelerine anlam veremediklerini kaydettiler.

Cender Apartmanı'nın yönetici yardımcısı İbrahim Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, binada kendi yaptırdıkları incelemede herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığını ileri sürdü.

Bir kolonda deniz kumundan yapıldığı için deformasyon olduğu şeklinde rapor hazırlandığını kaydeden Duman, bunun üzerine bu kolonda gerekli sağlamlaştırmayı yaptırdıklarını söyledi. Duman, ''Onlarca bilirkişi getirdik. Bir sorun olmadığını söylediler. Biz de kalmaya devam ediyoruz. Bizim binamız Işıklar Caddesi'ndeki en sağlam binalardan bir tanesi. Korkmuyoruz'' diye konuştu.

-''BİZE BİR ŞEY OLMAZ MANTIĞI''-

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ise kolonlarında hasar meydana gelen binanın boşaltılması yönündeki karara rağmen oturmaya devam eden aileleri anlamakta güçlük çektiklerini söyledi.

Burada kalan kişileri defalarca uyardıklarını anlatan Evcilmen, ''Meydana gelebilecek bir olumsuzluğu fark edemeyen veya fark ettiği halde hala kalmaya devam eden kişileri gerçekten anlamıyoruz. Cebir kullanarak bu insanları buradan çıkarma yoluna gitmedik. Antalya İnşaat Mühendisleri Odası ve Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılacak inceleme sonucunda hazırlanacak raporu bekliyoruz. Gelecek rapora göre hareket edeceğiz'' dedi.

İlgili yerlerden rapor gelmeden binaya oturma izni vermeyeceklerini vurgulayan Evcilmen, kent merkezindeki benzeri sorunlu binaların ise yıkıldığını hatırlattı. Evcilmen, ''İnsan sağlığı her şeyden daha önemli. (Bize bir şey olmaz) mantığını kabul etmiyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious