Bize ders veren Fransa'ya bak!

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Sözde Ermeni soykırımının inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa tasarısı, yeniden Fransa gündeminde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransız Meclisi gündemine geçen mayıs ayında gelen ve oylama yapılmadan görüşmenin bittiği sözde Ermeni soykırımının inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa tasarısı, Fransız Sosyalist Partisi Milletvekilleri tarafından 12 Ekim’de görüşülmek üzere yeniden gündeme alındı.

Teklif, "1917 olayları soykırım değildir" şeklinde görüş bildirmeyi 1 yıla kadar hapisle cezalandırmayı öngörüyor. Görüşmenin birinci maddesi olan yasa tasarısının kabulüne kesin gözüyle bakılırken, yasa tasarısının meclis gündemine geldiği ilk görüşmelerde tasarının engellenmesi konusunda Türk tarafına taahhütte buluna Fransız yetkililerin şimdi oldukça karamsar olduklar belirtildi.

Paris’in 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri atmosferine girdiğini kaydeden gözlemciler tarafından bu yasanın meclisin ardından senatodan da geçip yasalaşması konusunda Fransa açısından sorun yaratacağı yorumları yapılıyor. Fransa’nın Türk-Ermeni ilişkileri konusuna aracılık rolünü bu yasanın yasalaşmasıyla kaybedeceği yorumunu yapan kaynaklar, ortak tarih komisyonunda Fransız tarihçilerin yer almasının da zorlaşacağını ifade ettiler. Özellikle Lübnan’da ve Afganistan’da beraber hareket eden Türk ve Fransız makamlarının işbirliğine de gölge düşeceği yorumları yapılırken, siyasal ilişkilerin yanısıra, özellikle de başta nükleer santral ihalesi olmak üzere belli başlı ekonomik ilişkilerin de olumsuz etkilenebileceği belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac’ın yarın başlayacağı Ermenistan ziyaretiyle tesadüfen çakışan bu yasanın engellenmesi için Türk milletvekillerinin de devrede olacağı belirtildi. Mehmet Gürler, Yaşar Yakış, Onur Öymen, Şükrü Elekdağ ve Musa Sıvacıoğlu’nun önümüzdeki günlerde Paris’te temaslarda bulanacakları belirtilirken, Fransa’daki Türk sivil toplum örgütleri ve başta TÜSİAD olmak üzere iş dünyasının önde gelen kuruluşlarının da harekete geçmeye hazırlandığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious