Bize güvenen kazanır

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Babacan: Türkiye, ayırım yapılmaksızın fırsatlar sunuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ali Babacan, “AK Parti İstanbul’a Hesap Veriyor” toplantıları çerçevesinde Bakırköy’de düzenlenen toplantıya katıldı. Burada bir konuşma yapan Babacan, 4 yıl içinde yatırım yapanın kârlı çıktığını dile getirerek, “Sebepsiz korkular yüzünden yatırımdan çekinenler pişman oldu. Geçtiğimiz dönemlerde sürekli kriz olacak diyenler oldu. Ama sonuçta hiçbiri gerçekleşmedi. Yabancı yatırımcı bu ülkeye geliyor, yatırım yapıyor. 10-20 sene sonrasına tahvil alıyor. Yerli yatırımcıyı, sebepsiz korkularla kabûs senaryoları üreterek geri düşürmeyin. Geçmiş dönemde yatırım yapanın kazandığı gibi önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin geleceğine yatırım yapanlar kazanacaktır” şeklinde konuştu.

Cari açık hız kesecek
Cari açığın son yıllarda artış içinde olduğunu dile getiren Babacan, “Fakat bu kontrol edilemez noktaya gelmedi. Cari açıktaki artış bu yıl duracak, hâttâ bir miktar da azalma eğilimi içine girecek” dedi. Babacan cari açığın, ekonomilerinde dönüşüm yaşayan ülkelerin tamamında görüldüğünü ifade ederek, “Türkiye’de de aynı durum geçerli. Enerji fiyatlarında son yıllarda yaşanan aşırı fiyat artışları cari açığı körükledi. Ayrıca ihracatın artmasıyla yatırım malzemelerinin ithalatı da arttı. Fakat bu, ileride ihracatın artmasına katkıda bulunulacak. Bu yıldan itibaren cari açık hızının kesileceğini hatta biraz da aşağıya inebileceğini tahmin ediyoruz. Burada önemli olan doğru politikaların tavizsiz bir şekilde uygulanması” şeklinde konuştu.

Uzun vadeli gördük
Hükümet olarak, dış politikadan ekonomiye her konudaki politikalarını uzun vadeli düşünerek gerçekleştirdiklerini anlatan Babacan, günü kurtarma peşinde olmadıklarını anlattı. 4 yıldır uyguladıkları güçlü politikaların temelinde çok önemli sebepler olduğunu bildiren Babacan şöyle devam etti: “Birincisi sermaye hareketlerinin açıklığına oldukça önem verdik. İkincisi serbest piyasa mekanizmalarının çalışmasını sağladık. Denetim ve düzenlemeyi de hiç bir zaman ihmal etmedik. Serbest kur rejimi olmazsa olmazlardan birisidir. Eski alışkanlıklarını sürdürenler buna müdahale istiyor. Bu hiç bir zaman mümkün değil. Yanlış kur rejiminin altında kalırız. Kurları piyasanın şartları belirliyor. Kimi çevreler, yüksek faiz düşük kur politikası diyor. Kuru biz belirlemiyoruz ki. Bir diğer prensibimiz ise yukarda saydığımız unsurların alt yapısını oluşturmak oldu.” Merkez Bankası’na yapılan bazı eleştirilerin de oldukça haksız olduğunu anlatan Babacan, Merkez Bankası’nın beklenmedik bir anda faiz indirimi yapmasının enflasyonla mücadeleden vazgeçmek olduğunu söyledi. Ekonomideki gelişimlerin önemli bir faktörünün de Türkiye’nin AB’ye entegre olma çalışmaları olduğunu anlatan Babacan, Türkiye’nin bu hedefinden vazgeçmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious