Bizim, millete hizmetten öte gayemiz yok

Bizim, millete hizmetten öte gayemiz yok.8444
  • Giriş : 14.06.2009 / 07:45:00
  • Güncelleme : 13.06.2009 / 23:39:31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletin iradesinin üzerinde hiçbir merci olmadığını bildirdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletin iradesinin üzerinde hiçbir merci olmadığını bildirerek, ''Kim ki kendisini yasama organının yani TBMM'nin üzerinde görürse bu millete haksızlık eder. Asli olan insanımızdır, milletimizdir, vatanımızdır, ülkemizdir, anayasal düzendir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin İsmail Aytemiz Spor Salonu'ndaki Kars 1. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin bugüne kadar yapılan 4 seçimden birinci parti çıktığını kaydetti.

''Şehit ve gaziler şehri'' olan Kars'ta da vatandaşın teveccüh gösterdiğini ve belediye başkanlığını AK Parti'ye verdiğini anlatan Erdoğan, hizmette hız kesmeden çalışmaların devam edeceğini söyledi.
Bugüne kadar mahcup olmadıklarını, ''Allah'ın izniyle'' bundan sonra da hizmetin devam edeceğini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

''sizler çok büyük bir harekete gönül verdiniz. Türkiye'yi aydınlık yarınlara çıkaracak, şaha kaldıracak, bölgesinde, dünyada küresel güç haline getirecek, ülkemizi mamur ve bayındır kılacak bir harekete omuz verdiniz. Hamd olsun 6,5 yıl boyunca bu ideallerden vazgeçmedik. Hedeflerimize doğru kararlılıkla ilerledik. Siyaset çözüm üretemiyordu, AK Parti gelene kadar... Ekonomik krizler milletimizin belini kırıyordu. Yüksek enflasyon ve faizler emeğinize, ekmeğinize musallat olmuştu. Türkiye, içerde ve dışarıda itibar kaybediyordu. Siyasetteki tartışmalar toplumu etkiliyor, ülke her an gerilimin, gölgesinde adeta tedirginlik yaşıyordu, yoksulluk çığ gibi büyüyordu, yolsuzluk ülkenin kaynaklarını kemiriyor, yasaklar ülkemizin üzerine bir karabasan gibi çöküyordu. 3 Kasım'da milletimiz hep bir ağızdan, 'yeter, söz de karar da milletindir' dedi.''

''BİZ TÜRKİYE PARTİSİYİZ''

Yapılan 4 seçimde de milletin AK Parti dediğini kaydeden Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin ''Türkiye Partisi'' olduğunu ifade etti. Bunun 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarındaki 71,5 milyon vatandaşın her biriyle gönül bağı kurduklarının ispatı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Buradan tüm teşkilatımıza seslenmek istiyorum. Biz, bir Türkiye partisiyiz. Altını çizerek ifade ediyorum, bize oy versin ya da vermesin tüm vatandaşlarımızın hükümetiyiz. Bu ülkedeki her bir kardeşimin, her bir vatandaşımın huzuru ve emniyeti bizim mesuliyetimiz altındadır. Her bir vatandaşımın yaşam şekli, yaşam tarzı bizim güvencemiz altındadır. Buradan, Kars'tan sesleniyorum, AK Parti ve AK Parti iktidarı, laikliğin, hukukun ve sosyal hukuk devletinin olduğu kadar demokrasinin de teminatıdır. En önemlisi, sarsılmaz savunucusudur. Bu ülkede hükümetler seçim yoluyla iş başına gelir, seçim yoluyla görevden ayrılırlar. Milletin iradesinin üzerinde hiçbir merci yoktur.

Gazi Mustafa Kemal'in, TBMM'nin açılışından hemen önce tüm Türkiye'ye verdiği mesajı burada bir kez daha hatırlatmak isterim. Diyor ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, '23 Nisan 1920 Cuma günü, Büyük Millet Meclisi açılacaktır. O günden itibaren bütün sivil ve askeri makamların ve Türk milletinin yegane başvuru merci Meclis olacaktır'. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin üzerinde bir merci yoktur, millet iradesinin üzerinde bir irade yoktur. Aziz milletimizin kararından öte bir karar ve yetki yoktur. Kim ki kendisini yasama organının yani TBMM'nin üzerinde görürse bu millete haksızlık eder. Asli olan insanımızdır, milletimizdir, vatanımızdır, ülkemizdir, anayasal düzendir.

Hükümet olarak 6,5 yıl boyunca demokrasiyi güçlendirmenin gayreti içinde olduk. Türkiye'yi tüm manasıyla demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti, yapabilmenin gayreti içinde olduk. AK Parti olarak da bütün teşkilatımızla, Türkiye sevdamızla demokrasiyi en yüksek standartlara kavuşturmanın mücadelesi içinde olduk. Önümüze çıkarılan engeller bizi mücadelemizden yıldırmadı. Zorluklarla karşılaştığımızda yılgınlık göstermedik. Çünkü biz bir emanet taşıyoruz.''

''ÇAMURLAR İZ BİLE BIRAKMADI''

Erdoğan, milletin kendilerine emanet ettiği, yüklediği yetkiyi ''hukuk dışı yollardan çalmak, gasp etmek isteyenlere asla müsamaha göstermediklerini'' söyledi.

Buna 81 ilin her birinin şahit olduğunu ifade eden başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hukuk mücadelesinde, demokrasi mücadelesinde yalnız bırakıldığımız dönemler oldu. Hukuksuzlukla üzerimize geldiler. Hukuk dışı örgütlenmelerle üzerimize geldiler, mafyayla çetelerle suç örgütleriyle üzerimize geldiler. Anarşi ile provokasyonlarla tahriklerle üzerimize geldiler. Biz sağduyudan taviz vermedik, soğukkanlılıktan taviz vermedik, sabrettik, hukuku yücelttik. Milli iradeyi güçlendirdik ve yolumuza devam ettik. Hedeflerimizden sapmadık. Hani İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy diyor ya 'Değil mi cephemizin sinesinde iman bir; Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir; Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz, Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz'...

Aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Hukuku savunmaya devam edeceğiz, laikliği muhafaza etmeyi, din ve vicdan özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz. Sosyal devlet uygulamalarımıza devam edeceğiz. Demokrasiyi yaşatmaya, demokrasiyi her türlü tehdide karşı kollamaya devam edeceğiz. Bu ten bu canda olduğu müddetçe Türkiye'yi büyütmeye, yüceltmeye devam edeceğiz. Bütün teşkilatımla bu vizyonu, bu anlayışı, bu bakış açısını muhafaza etmelerini bilhassa rica ediyorum. Dikkat ediniz bugün de özellikle 29 Mart seçimlerinde elde ettiğimiz başarının ardından yeni taktiklerle yeni tahriklerle bir siyasetle üzerimize geliyorlar. İftira atarak, karalama kampanyalarıyla asılsız ithamlarla güya bizi yıpratmayı hedefliyorlar. Türkiye'nin bu en büyük siyasi hareketini, alnı ak, gönlü ak hareketini, yüreği pak bu hareketi güya kirletmeyi hedefliyorlar,. TBMM'yi çalışamaz hale getiriyorlar. milli iradeye bir kez daha ipotek koyuyorlar. 6,5 yıl üzerimize çamur attılar, o çamurlar iz bile bırakamadı. Çünkü güneş balçıkla sıvanmaz.''

''KARA SİYASET...''

''Önce 'gizli gündem' dediler, 'rejim tehlikede' dediler, hayali senaryolar ürettiler. Ama baktılar ki AK Parti'nin Türkiye'yi adalet ve kalkınma üzerinde yükseltmekten başka gayesi yok'' diyen Erdoğan, AK Parti iktidarının milleti yüceltmekten, refah seviyesini yükseltmekten, demokrasiyi, hukuku, evrensel değerleri yükseltmekten başka bir amacının bulunmadığını söyledi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

''Anladılar ki AK Parti suni, sanal gündemlerle sanal tehditlerle hayali korkularla gerçek gündeminden kopmuyor, milletimizin gönlündeki yerini kaybetmiyor, bu sefer AK Parti'yi karalama, gözden düşürme gayreti içine girdiler. İçi boş dosyalarla AK Parti'lileri suçlamaya, asılsız iftiralarla yıpratmaya çalıştılar.

Ama görülüyor ki güneş balçıkla sıvanmıyor. Çamur atmakla AK Parti kirlenmiyor. Biz bunlara gülüp geçeceğiz, bizim bu kara siyasete kaybedecek tek bir saniyemiz bile yok. Millete hizmet için yola çıktık. Millete hizmetten alıkoyacak her türlü girişime, teşebbüse karşı tek yürek halinde, birbirimize ketenlenerek en anlamlı cevabı verdik. Bundan sonra da vereceğiz. Bir kez daha tekrar ediyorum, bizim millete hizmetten öte gayemiz yok. Bizim millet için eser üretmekten başka hedefimiz yok. AK Parti'nin Türkiye'yi büyütmekten, kalkındırmaktan, yüceltmekten, bu ülkenin itibarını arttırmaktan başka derdi yok. Tüm teşkilatımızın bu vakarla bu sağduyuyla hareket edeceğine, hizmetlerimize yeni hizmetler ilave edeceğine canı gönülden inanıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*