'Bizim AB'ciler dut yemiş bülbüle döndü'

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, iktidarın güvenini kaybettiğini, taze ve sağlam bir iktidara ihtiyaç olduğunu belirterek, erken seçim çağrısını yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Meclis grubu toplantısından önce bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yemek yediğini hatırlatarak, cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağını sorması üzerine Baykal, ''26 Nisan akşamı Çankaya Köşkü'nde bulunduğum ve yemek yediğim doğru ancak Sayın Cumhurbaşkanı ile ikili bir yemek yediğim doğru değildir. Sayın Cumhurbaşkanı'nın eşleriyle birlikte Avustralya Genel Valisi onuruna verdiği ve protokolün katıldığı resmi yemekte, karşılıklı selamlama, iyi dilekler sunmanın dışında, Türkiye siyasetiyle ilgili hiçbir konu ele alınmamış, konuşulmamıştır. Olayın, bu yönleriyle değerlendirilmesini isterim'' dedi.

Grup toplantısında konuşan Deniz Baykal, iktidarın 4. yılının seçim yılı olması gerektiğini savundu. Meclisin bu yılki çalışmalarının sonuna gelindiğini, 4. yasama döneminin geride bırakacağına işaret eden Baykal, seçime gidilmesi için gerekli olan sürenin dolduğunu ifade etti. Birçok ülkede, 4 yılın sonunda seçime gidildiğini vurgulayan Baykal, ''4. yıl seçim yılı olmalıdır. Doğalı budur. 4. yılın sonunda yeni bir değerlendirme imkanı doğmuştur. Bu süre, toplumun demokratik sabır göstermesi için makul süredir. İktidar, 'Seçim, gelecek yıl yapılacak' diyor. Türkiye'nin bir yılını niye harcıyorsun? Sen yapamamışsın, becerememişsin'' diye konuştu.

Deniz Baykal, terör örgütlerinin kurucularının etkin pişmanlıktan yararlanmasını öngören 6. maddenin, CHP'nin ikazı üzerine TMY'den çıkarıldığını belirterek, ''İyi yaptın, aferin. Gözlerinden öpüyorum. Daima böyle yapın. Bir yanlışlıktan dönüldü. Bunu, kompleks konusu yapmadı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin sözünü dinlemek, daima yararlıdır'' dedi.

AK Parti hükümeti döneminde, Türkiye-AB ilişkilerinin ciddi bir açmaza sürüklendiğini savunan Baykal, 12 Haziranın, ''tarihi dönüm noktası'' ilan edildiğini, bu tarihten çok kısa bir süre sonra ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın birden celallenerek, ''AB ile müzakereler durursa dursun'' diye olumsuz bir tavır sergilediğini söyledi. Baykal, ''12 Haziranda zafer, güzellik sağlandıysa 4 gün sonra 16 Haziranda bu tepki niye? Kimi aldatıyorsunuz?'' şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün 12 Haziran'daki belgeyi kabul ederek Türkiye'yi ağır yükümlülüklerin altına soktuğunu anlatan Baykal, ''Türkiye için tatminkar formül bulundu, direndik, gidiyoruz'' diyerek yapılan şovun çöktüğünü, iflas ettiğini ileri sürdü. Baykal, ''Dışişleri Bakanı'nın havaalanı şovu iflas etmiştir. Bu, Başbakanın söylemiyle çıkmıştır'' dedi.

Deniz Baykal, hükümetin de katkısıyla Kıbrıs'ın, Türkiye-AB ilişkilerinin ön şartı haline geldiğini ifade etti. AB süreci ve izlenen politikalar konusunda yapılan yanlışlıkları dile getirdiklerinde kendilerine, ''AB karşıtı'' suçlamasında bulunulduğunu dile getiren Baykal, "Şimdi ise 'durursa dursun' deniliyor. Nerede bizim AB'ciler? Tam dut mevsimi... Dut yemiş bülbüle döndüler. Sesleri solukları çıkmıyor. Gelinen noktada, CHP'den özür dilenmesi gerekmiyor mu?" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious