Bizim için Irak, AB'den daha önemli

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, bu idamın bir kin ve nefrete dönüşmemesi temennisinde bulunurken Irak'ın Türkiye açısından çok daha önemli hale geldiğine işaret etti. Erdoğan, "Türkiye'nin şu anda Irak, Avrupa Birliği (AB) sürecine göre çok daha öncelikli bir sorunu haline gelmiştir, süreci haline gelmiştir."dedi.

Başbakan Erdoğan bayram namazını evinin yakınında bulunan Akabe Camii'nde kıldı. Erdoğan namaz sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Saddam Hüseyin'in idam edilmesi ile ilgili soruya yanıt veren Erdoğan, dün Arap dünyasında bayramın kutlandığını hatırlattı. Erdoğan, "Tabii böyle bir günde bu kararın infaz edilmiş olması ayrı bir sıkıntıdır." dedi.

İdam olayın bir çok yönü ve cephesi olduğunu söyleyen Erdoğan, AB üyesi bir ülke olarak veya insan hakları noktasından bakıldığından farklı yönlerin ortaya çıktığını kaydetti. Erdoğan şunları söyledi: "Bütün bu yönleriyle ele aldığımız zaman gerçekten çok karmaşık bir sonuç ortada. Tabii Irak'ın şu andaki oturmuş diyemeyeceğim bir iç hukuku var. Bu hukuk açısından farklı bir nokta. Fakat olaya ben şöyle bakıyorum. Geçmiş, bugün ve gelecek noktasından bakıyorum. Geçmişi itibarıyla çok karıkışık bir Irak. Savaşlarla maalasef son 15-20 yılını doldurmuş bir Irak. Ve şu anda her gün 50-60 kişinin ne yazık ki mezhep savaşlarında öldüğü bir Irak var. Şu anda Irak'ta bir iç savaş var. Şu son 4 yılda 5 yılda Irak'ta ölen insan sayısı 650 bin civarında. Bunların tamamına yakını müslüman. Bu tabiki büyük bir felakettir. Bir savaşın faturasıdır aslında bu. Ama biz bugüne ve düne değil de geleceğe bakalım diyorum. Geleceğe yönelik olarak bu kararın adeta bir kine, intikama katkıda bulunması temennisinde bulunamayız. Tam aksi istikamette biz diyoruzki bundan sonraki süreci bir kin, intikam şeklinde değil, bir an önce Irak'In toparlanması, yeni nesillere, yeni kuşaklara farklı bir Irak bırakılması noktasında ne gibi adımlar atılabilir? Bunun için tüm Irak halkanın tüm dünyanın ne gibi katkıları olabilir. Bunu düşünmeye mecburuz."

Irak'ın şu anda içinde bulunduğu tablodan bir an önce kurtulması için Türkiye olarak, komşu ülke olarak her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını belirten Erdoğan, Irak'ın artan önemine işaret etti. Erdoğan, "Türkiye'nin şu anda Irak, AB sürecine göre çok daha öncelikli bir sorunu haline gelmiştir, süreci haline gelmiştir. Bunu da bundan sonraki süreçte dış politikamızın öncelikli bir konusu olarak değerlendirmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan ayrıca cuma günü doğan torunu ile ilgili de değerlendirme yaptı. Erdoğan, "Gerçekten benim ilk defa dede oluşum.Bundan dolayı ayrıca mutluyum. Daha zengin olduğuma inanıyorum. Çünkü bu zamana kadar dayı denmesine alışmıştım, amca söylenmesine alışmıştım. Ama şimdi inşallah artık dede söylemine de alışacağız. Tabi biraz daha yaşlandığımız anlıyoruz bu vesileyle. Ama sağlık, sıhhat içerisned doğmuş olması, vatanımıza milletimize inşallah faydalı bir torun, yavru olmuş olur. Annesine babasına, vatana, millete hayırlı olur. İnşallah hayırla yad edeceğimiz nesle ayrı bir güç katmış olur diye düşünüyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious