Bizim IMF ile aşmaya ihtiyacımız yok

Bizim IMF ile aşmaya ihtiyacımız yok.13276
  • Giriş : 19.11.2008 / 11:37:00
  • Güncelleme : 19.11.2008 / 11:45:21

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca, yaptığı basın açıklamasında, IMF ile anlaşmayı kimin için yapmaya çalıştığımızı sordu. Açıklama şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

IMF İle anlaşma meselesi epey zamandır gündemde olan bir konu. Stand-by anlaşmalarını başarıyla tamamlayan hükümet yeni anlaşma için yaklaşık yedi aydır ayak direme tavrında idi.

Tam bu pozisyonda küresel krizle karşı karşıya kaldık. Küresel kriz bir kısım hesapların değişmesine sebep oldu. Bazı hesapları yeniden yapma ihtiyacı hasıl oldu. Krizin ilk ortaya çıktığı zamanlarda hükümet yine 'anlaşma gereksiz' tavrına devam etti. Ancak ülkemizde bir grup ısrarla IMF ile anlaşma yapılması gerektiğini dikte etmeye başladı. Bu grup maalesef ülkemizin en zengin dükalığının etrafında kömelenmiş olanlardan oluşmuştu.

Hükümet diyor ki, kriz bize teğet geçecek, onlar diyor ki, hayır kriz bizi vurdu. Hükümet diyor ki; bizim IMF kredilerine ihtiyacımızı yok, onlar diyor ki; mutlaka anlaşma olmalı ve kredi de alınmalı.

Böyle bir handikap ve çatışma içerisinde ülkemiz de az olarak hissedilecek olan krizin etkisi pompalama ile artırıldı. Sanki kriz bizde çıkmış gibi insanlar tedirgin olmaya başladılar ve tüketim zayıfladı. Bu durumu fırsat bilen aynı çevreler ciddi anlamda para sıkılaştırmaya ve bol miktarda işçi çıkarmaya başladılar. Şimdi daha fazla krizi hisseder olduk.

Bütün bunların sonunda IMF ile anlaşma meselesi iyice pişirildi ve artık başbakan da IMF ile görüşmeye başladı.

Gerçekten IMF ile anlaşmaya ihtiyacımız yok. Bizi IMF ile anlaşmaya zorlayanlar, kendi hesapları yüzünden bu baskıyı yapıyorlar. Hükümete para aldıracaklar, kendilerine yönlendirecekler ama sonuç itibariyle fatura yine millete çıkacak.

KOCA: Bizim IMF ile aşmaya ihtiyacımız yok

IMF'nin matah bir kurum olmadığını herkes biliyor. O kadar itibarsızlaştı ki, sadece ciddi müşterisi biz kalmıştık. Kaynakları da tükendi, hazinesinde ki altınlarını satıp maaşları vermeye başladı.

Böyle bir kurum kriz sebebiyle yeniden kıymete bindirildi ve kendisinden borç alınması için bütün toplum baskı altına alınmaya çalışılıyor.

Kesin kanaatimiz şudur: Bizim IMF ile aşmaya ihtiyacımız yok. Makro tablolar itibariyle AB standartlarını yakalamış bir ülkeyiz. Bunu kendimiz yaptık. Mali disiplini kendimiz yeniden sağlayabiliriz.

Öyleyse bu para kime lazım? Bu parayı kim için alacağız. Türkiye'nin reel sektörü olarak bu anlaşmaya karşıyız. Yapılmasına itirazımız var.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*