Bizim Türk döneri, cirosuyla hamburgerin tahtına oturdu

Bizim Türk döneri, cirosuyla hamburgerin tahtına oturdu.25458
  • Giriş : 08.07.2007 / 08:40:00

Döner, Almanya'da 3,5 milyar Euro'luk cirosuyla hamburgerin tahtına oturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa'da ünü hızla yayılan 'döner' Amerikan fast food ürünlerini tahtından etti. Avrupa genelinde günlük imalat miktarı 400 tona yaklaşan dönerden elde edilen ciro 3,5 milyar Euro'ya ulaştı. Uzmanlar dönerin piyasa büyüklüğünün Mcdonald's ve Burger King gibi firmaları geçtiğine dikkat çekiyor.

Döner İmalatçıları Derneği (ATDİD) basın sözcüsü Tarkan Taşyumruk, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde dönerin üç öğünden birisi olarak tercih edilir hale geldiğini söylüyor. Berlin'de faaliyet gösteren Baha Döner'in sahibi Hasan Babür'e göre imalatçı ve satıcılar temizlik ve kalitede daha titiz olursa, döner Avrupa ülkelerinde bir numaralı fast food haline gelecek.

1970'li yıllarda Batı Almanya'da tüketilmeye başlanan 'döner kebap' ekonomik fiyatı, lezzeti ve Batı tarzı "fast food" özelliği ile Avrupa'da kendisini kabul ettirmiş bir Türk ürünü haline geldi. İmalat ve satışının büyük bölümü Türklerin elinde olan döner sektörü, Almanya'da günlük yaklaşık 300 ton satış yapıyor. Avrupa'da hâlâ büyüme eğilimi gösteren sektör, Türkler için önemli bir iş sahası. Almanya'da yaklaşık 13-14 bin lokanta ve büfede satılıyor. Sektörde çalışanların sayısı, 5 bini imalat sektörü olmak üzere toplam 60 bin civarında. 400 civarındaki döner imalatçısının 35-40'ı başkent Berlin'de faaliyet gösteriyor. Döner sektörünün Almanya'daki yıllık cirosu 2,4; Avrupa genelinde ise 3,5 milyar Euro'yu geçiyor. Almanya'nın dışında Fransa, Belçika, İtalya, İngiltere, Hollanda ve İspanya en çok döner tüketilen ülkeler. Bu ülkelerin birçoğunun döner ihtiyacı Almanya'daki imalatçılar tarafından karşılanıyor. Özellikle seçim dönemlerinde Türklere mesaj vermek isteyen Alman siyasilerin sıkça yediği dönerin piyasa büyüklüğünün genişlemesi için imalat safhasında belli standartlar getirilmesine yönelik çalışmalar sürüyor.

İmalatçılar geçtiğimiz yıllarda yakalanan bazı bozuk etlerin Alman basınında döner sektörüyle bağlantılıymış gibi yansıtılmasından büyük rahatsızlık duyuyor. Ağırlıklı olarak başkent Berlin'deki imalatçıların kurduğu Avrupa Türk Döner İmalatçıları Derneği uluslararası platformda daha etkin olarak tanıtılması ve üreticiler arasında dayanışmanın sağlanabilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Hamburg Gastronomi Meslek Yüksekokulu da Almanya'daki döner ustalarına 6 aylık kurs ve ardından birer sertifika vermek üzere çalışmalara başlamış durumda. Et İşleme ve Döner Kebap Yapma Uzmanlığı adı altında verilen bu kurs ilk mezunlarını ise bu ay verecek. ATDİD basın sözcüsü ve Final Ta döner imalathanesi sahibi Tarkan Taşyumruk Almanların dönere çok alıştıklarını ifade ederek, "Artık döner Almanlar için en klasik yiyeceklerinden birisi olan sucuk-sosis gibi tükettikleri; üç öğün yemeklerinden birisi olarak tercih ettikleri bir yiyecek olmuş durumda." ifadelerini kullanıyor.

Yusuf Bal

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious