Béjart Ballet Lausanne'dan Mevlana gösterisi

Béjart Ballet Lausanne'dan Mevlana gösterisi.11436
  • Giriş : 12.06.2007 / 19:36:00

Maurice Béjart ve Topluluğu, bu hafta üç gün 2007 Yılı Mevlânâ Özel Gösterisiyle İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek Béjart Ballet Lausanne’ın gösterileri iki ayrı bölümden oluşuyor.

Gösteri tarihleri:

15 Haziran Cuma 20.30
16 Haziran Cumartesi 20.30
17 Haziran Pazar 16.00

Topluluğun kurucusu ve koreografı Maurice Béjart’ın bu sene 80'inci yaşını kutlaması nedeniyle gösterinin birinci bölümü 20'nci yüzyıl balesinin devrimci koreografına bir saygı niteliğinde olacak.

Béjart’ın 50 yıllık kariyerinin bir retrospektifi olarak nitelendirilen 'The Best of Maurice Béjart: Aşk ve Dans' adlı ilk bölümde Béjart’ın önemli yapıtlarından parçalar sunulacak.

Bu bölümde Romeo ve Juliet’ten, Wien Wien Nur Du Allein, Brel ve Barbara ve Yedi Yunan Dansı’na kadar farklı müzikal ve koreografik tadları biraraya getiren 'The Best of Maurice Béjart', Paris başta olmak üzere Avrupa’nın çok sayıda kentinde ve Kanada’da seyirci karşısına çıktı ve büyük bir övgü aldı.

Gösterinin ikinci bölümü ise doğumunun 800'üncü yılı nedeniyle tüm dünyada kutlanan 2007 Mevlânâ Yılı için Maurice Béjart tarafından özel olarak kurgulandı.

HSBC Özel Bankacılık sponsorluğundaki 2007 Mevlânâ Yılı İstanbul turnesi için 'Rumi: Dua ve Dans' adlı bölüm ilk defa İstanbul’da sahnelenecek.

Maurice Béjart büyük bir hayranı olduğu Mevlânâ ile ilgili düşüncelerini ise şöyle açıklıyor:

”Rumi, kardeşim, ustam: Mevlânâ, her gün senin dizelerinde dolaşarak düşüncelerime hoş kokular yayacak çiçeği arıyorum... Rumi, kardeşim, ustam: Mevlânâ, izin ver bana senin için "Döneyim"... Dansçı olduğum için ve hareket insanoğlunun temelini oluşturduğundan, varoluşla, bu ritm ve bu dinamik duayla kaynaşan, hareketsizlikle bütünleşmeyi arayan bedeni ve ruhu kendinde toplayan bu iç dengeden nasıl kopabiliriz ki...”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious