BJK'den İnönü açıklaması

  • Giriş : 15.05.2008 / 21:57:00

Beşiktaş, BJK İnönü Stadı'nın kira bedeliyle ilgili, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile aralarındaki anlaşmazlık konusunda, uzlaşma görüşmelerinin sürdüğünü bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Basında konuyla ilgili yer alan haber üzerine kulübün internet sitesinde yer alan açıklamada, BJK İnönü Stadı'nın, 8 Şubat 1998 tarihinde imzalanan sözleşmeyle, 49 yıllığına, 600 bin dolar yıllık kira bedeliyle Beşiktaş'a tahsis edildiği hatırlatılırken, ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle döviz kurlarındaki olağanüstü artışlar sonucu, kiranın revize edilmesi için 1 Haziran 2001'de dava açıldığı kaydedildi.

Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin, dava süresince kira ödemelerinin, ocak 2001 sonu kuru olarak sabitlenmesi için ihtiyati tedbir kararı verdiği ve kira tutarını 600 bin dolardan 392 bin dolara indirdiği, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin de kararı onadığı ve tashihi karar talebini de redderek bu kararı kesinleştirdiği dile getirilen açıklamada, bu hukuki süreç içinde Beşiktaş'ın, mahkeme kararları çerçevesinde ödemeler yaptığı, ancak hukuki süreç sonuçlanmadığı için hesap mutabakatlarının yapılamadığı bildirildi.

Dava sürecinden sonra, türlü kereler görüşülmesine ve hesaplarda mutabakat sağlanamamasına karşın bir borç rakamı oluşturulduğu ve Beşiktaş'ın Spor-Toto gelirlerine haciz konularak tahsil yoluna gidildiği anlatılan Beşiktaş Kulübü açıklamasında, ''Kulübümüz, hesap mutabakatı için çaba sarfederken, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, tarafımıza, borç rakamını teyit edebileceğimiz herhangi bir belge göndermeden ve de iddia ettikleri borcu ödememiz konusunda hiçbir ihbarname göndermeden, Ankara 14. İcra Müdürlüğü nezdinde, 2 Nisan 2008 tarihinde 468.069 dolar asıl alacak, 22.137,09 dolar işlenmiş faiz olmak üzere toplam 490.206,09 dolar tutarlı bir icra takibi başlatmıştır. Kulübümüz kayıtlarında böyle bir borcun teyit edilememesi bir yana, kulüp kayıtlarımızda alacaklı görüldüğümüz bir cari hesap ilişkisinde, icrai muameleye muhatap olmamızın hukuksal itiraz süreci devam etmektedir'' denildi.

Açıklamada, icra işlemine gereken yanıtın verildiği ve konunun çözümü için yapıcı yaklaşım sürdürülerek, hesaplar üzerinde bir çalışma yapmak üzere muhasebe elemanı gönderildiği, 2 gün süren çalışma sonunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün konuya yaklaşımının ciddi hatalar içerdiğinin görüldüğü ve halen mutabakat için karşılıklı görüşmelerin sürdüğü kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious