Björk'ün gafı Çinlileri kızdırdı

Björk'ün gafı Çinlileri kızdırdı.17220
  • Giriş : 04.03.2008 / 10:29:00

İzlandalı şarkıcı Björk'ün, Çin'de düzenlediği konserde söylediği "Declare Independence (Bağımsızlığını Bildir)" şarkısından sonra "Tibet! Tibet" diye bağırması, Çinli hayranlarını kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in sorunlu Tibet bölgesi, uzun süredir bağımsızlık için çabalarken, Pekin hükümeti bu konuya sert tepki gösteriyor. Ünlü şarkıcının Tibet gafı devlet medyasında yer almadı ancak, popüler internet siteleri Björk'ü eleştiri bombardımanına tuttu.

İzleyiciler, "son derece ateşli" süren konserin, Björk'ün gafından sonra garip bir hal aldığını ve kimsenin ünlü yıldıza eşlik etmediğini bildirdi. China Daily gazetesi, olayı "Björk'ün Şanghay sürprizi" başlığıyla okurlarına duyurdu.

Björk, aynı şarkıyı geçtiğimiz ay Japonya'daki konserinde de seslendirmiş ve "Declare Independece"ı bağımsızlığını ilan eden Kosova'ya hediye etmişti.

1913-1950 yılları arasında zayıf Çin yönetimi Tibet'teki askerî varlığını sürdüremedi ve bundan yararlanan Dalay Lama, uzun süre ülkesinin tam bağımsızlığının uluslararası alanda tanınması için çok çaba gösterdi. Ancak başarılı olamadı. Çin, 1959'da kanlı çarpışmalar sonucu tüm Tibet'e egemen oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious