BKYK: "Medya siyasi güçlerle işbirlği yapıyor"

BKYK:
  • Giriş : 11.04.2008 / 10:54:00

Basın Konseyi, son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin olarak şaşırtıcı ve taraflı bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon terör örgütü ile ilgili olarak yaşananları 'çirkin bir tertip' olarak değerlendiren kurul, bazı medya organlarını siyasi güç odaklarıyla 'işbirliğine' girip 'oyunun aktörü' olmakla suçladı.

Bugüne kadar süren davalarda 'hazırlık soruşturmasının gizliliği' ve 'yargı sürecinin etki altında bırakılmaması' gibi hassasiyetlere bu derece duyarlılık göstermeyen Kurul, savcıları da eleştirdi. 'Yargıyı etkileme amaçlı uygulamaları cumhuriyet savcılarının görmezden geldiği' iddiasında bulunan Kurul, bunu savcılar için 'meslek kusuru' saydı. Pek çok meslek kuruluşunun üye olduğu konsey, Ergenekon terör örgütü soruşturmasına ilişkin açıklamayı sadece 11 üyenin onayı ile yaptı.

Kendi kaleme aldığı bildiriyi konseyin Şişli'deki merkezinde okuyan Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, yoğun bir bilgi kirliliği olduğunu savundu. Açıklamada şöyle denildi: "Sonu her zaman oyuncuların utancıyla noktalanan bu iğrenç oyunun pervasızca sahnelenmesi sonucu, sadece zanlı denebilecek isimlerle çok önemli bazı kurumlarımız, onlarla ne ölçüde bağlantısı olduğu bilinmeyen, gerçeği yansıtıp yansıtmadığı tayin edilemeyen belge ve bilgilerle suçlu ilan edildi." Yaşanan bilgi kirliliğini 'rezalet' diye nitelendiren Oktay Ekşi, yetkililer dışında gazetecilere bilgi verenleri 'açıkça kınıyoruz' dedi. Haberleri kaleme alan basın mensuplarını da 'halkın gerçekleri öğrenme hakkının' ardına sığınmakla suçladı. Ekşi, 'Ergenekon soruşturmasını, iktidarın tertiplediğini mi düşünüyorsunuz?' sorusunu şöyle cevapladı: "Ergenekon soruşturmasıyla ilgili bizzat sayın Başbakan bu konuda 'Yargıyla yakın işbirliği içinde gidiyoruz, bunu sonuna kadar götüreceğiz.' dedi. Siz yargıyla el ele verdik derseniz, bu olayda taraf olduğunuzu ilan etmiş olursunuz."

AK Parti'nin kapatılma davasına ilişkin iddianame hakkında haber yapılmasını 'etik dışı' bulan Ekşi, "Ama kararın şimdiden belli olduğunu söylemek, Anayasa Mahkemesi'ne saldırıdır ve kural dışıdır." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious