Blair, baskılara direniyor

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

Tony Blair, ne zaman istifa edeceğine dair bir tarih verilmesi yönünde yapılan baskılara direnmeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçtiğimiz aylarda bir sonraki genel seçimlerda aday olmayacağını açıklamasının ardından başbakanlığı bırakması için büyük baskı altına giren Blair, başbakanlığı ne zaman bırakacağına dair herhangi bir tarih vermeyeceğini açıkladı. Bir sonraki genel seçimler öncesinde görevi bırakma konusunda yine net bir tarih vermeyen Blair, kesin bir takvim belirlemenin hükümetin işlerini aksatacağını düşünüyor. Blair, bu ay içinde yapılacak olan Partisi'nin genel kurulu öncesinde net bir tarih vermeyi reddetmesi, parti içindeki Blair karşıtı vekilleri iyice kızdırdı. Görevini bir başka İşçi Partiliye devretme işleminin istikrarlı bir şekilde olması gerektiğini dile getiren Blair, başbakanlığı bırakması için bir an önce bir tarih belirlenmesi konusunda yapılan spekülasyonlara da cevap verdi.

"Bırakın da işimle uğraşayım"

Konuyla ilgili yaptığı son açıklamada, insaların artık bu konu üzerinde düşünmelerini ve yorum yapmayı bir kenara bırakmaları gerektiğini söyleyen Blair, "Parti liderliği konusunda yapılan spekülasyonlara son verilmesini isteyen insanların bu hassas konu üzerinde yorum yapmaları çok anlamsız."dedi. Kendisinden önce bir başbakanın yapmadığı icraatları gerçekleştirdiğini belirten Blair, "Daha önce görevi hemen bırakmayacağımı defalarca söyledim ve görevi alacak bir sonraki kişiye de bir sonraki seçimler öncesinde yeterli zaman bırakacağımı söyledim."diyor. Liderliği bırakması için baskı ve eleştirilerine devam eden siyasilere seslenen Blair, "Bırakın da işimle uğraşayım. Eğer gerçekten sorun benim görevi ne zaman bırakacağımsa, o zaman bu söylediklerime bakın." mesajını gönderdi.

Muhalefet Artıyor

Blair'in son çıkışı, daha önce görevi bırakması için Temmuz ayına kadar Blair'e süre tanıyan bazı milletvekileri ise iyice kızdırdı. Parti vekillerinden ve aynı zamanda kabinede görevli Andrew Smith, Blair'in liderliği ne zaman bırakacağı ile ilgili belirsizliğin, hükümeti karışıklığa itebileceği tehlikesine işaret etti. Blair'in net bir tarih konusunda açık olması gerektiğini düşünen Smith, parti içinden güvenin yeniden sağlanması konusunda yapılması gerekenin bir an önce başbakanlığın devri konusunda net bir tarih vermek olduğunu söyledi. Smith, parti üzerindeki belirsizliğe işaret ederek, "Ben olsam herkesin artık liderlik konusundaki bu belirsizliğin artık sürmeyeceğini anlardım. Bu belirsizlik hükümet için çok kötü, ülke için çok kötü ve tabiki Blair'in kendisin için çok kötü." dedi. Kendi görüşlerine parti içinde katılan çok sayıda milletvekili olduğunu ve bunun gitgide yayıldığına dikkat çeken Smith, kabine de bir çok vekilin artık rahatsız olduğunu dile getirdi.

İşçi Partili bir başka milletvekili Clive Betts de, "Herkesin artık Blair'in ne zaman gideceği konusunda konuşuyor, bence Blair'de bunun üzerine birşeyler yapmalı."diyor. İşçi Partisi'nde artan Blair karşıtları, kabineye de sıçramış durumda. Bir önceki dışişleri bakanı David Blunkett, Blair'in görevi bıraktığını söylediği anda tüm karizmasının yok olacağı ve gücünü kaybedeceği için şu sıralar herhangi bir tarih vermede cesaret edemediği görüşünde. Blair'in kesinlikle görevi devretme konusunda görüşmelere başlaması gerektiğini söyleyen Blunkett, görevden çekileceği tarih ile bir sonraki seçimler arasında uzun zaman olması gerektiğini söylüyor.

Geçtiğimiz hafta tatilden döner dönmez ne zaman istifa edeceği konusunda sert eleştirilere maruz kalan Blair, İşçi Partisi'nin yıllık parti genel kongresi öncesi istifa etmesi yönünde yükselen seslere kulak asmazken, şimdilik yapılan çağrılara aldırmaması şüphesiz parti içinde bazı milletvekillerini fena halde kızdırmış görünüyor.

Son yerel seçimlerde ağır kayıp

Liderliği ne zaman bırakacağı konuşulurken, Blair'in, halka kimin başbakan olacağı konusuna pek ilgi duymadığı yönündeki açıklamalarının tersine, son yerel seçimlerde ağır yenil yenilgi alması, tartışmaların partiye büyük zarar verdiğini de gözler önüne sermiş oldu. Partinin ağır kayıp alması, parti içindeki üst üste yaşanan skandalların yanısıra liderlik konusunda yapılan tartışmaların su yüzüne çıkmış olması da seçmenleri kızdırdığı belirtiliyor. İşçi Partisi saflarından milletvekilleri, son haftalarda üç önde gelen bakanın özel hayatları ya da tartışmalı politikaları nedeniyle eleştiri oklarını partinin üzerine çektiği ve bunun bedelinin sandıklarda ödendiği görüşündeler. İşçi partisi, Mayıs ayında yapılan yerel seçimlerde belediye meclislerinde 300'den fazla sandalye kaybetmişti. Seçimlerden sonra büyük baskı altına giren Blair'e, görevi bırakması için kendi partisinden yaklaşık 50 milletvekili imza topmıştı.

Blair, 1997 yılında iktidara gelen İşçi partisi'ne ağır oy kaybı yaşatan lider olarak anılıyor. Artık tüm gözler, geçtiğimiz günlerde 53 yaşına giren ve son 10 yıldır liderlik görevini yürüten Blair'in istifasını bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious