Blair, cinayet ortağı; Sinyora, Amerikan maşası

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'ya sert eleştirilerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tony Blair'in Lübnan'a yaptığı ziyaretten bir gün sonra El Cezire televizyonuna konuşan Nasrallah, ''Blair, cinayetin ortağı. Sonra sen onu evime, aileme getiriyorsun ve hoşça ağırlıyorsun. Bu insanların duyguları yok mu?'' dedi. Blair, Lübnan'da Başbakan Fuad Sinyora tarafından sıcak bir şekilde karşılanmış; ancak ziyareti sırasında Blair protesto gösterileri düzenlenmişti.

Hasan Nasrallah, Başbakan Fuad Sinyora'yı ve arkasındaki siyasi bloğu ağır bir dille eleştirdiği konuşmasında ''öldürülen, yaralanan ya da yerinden edilen kişilere karşı ahlaklı ve insanca olmayan davranışta bulunmaları ilk hataları oldu. Bu üzücü'' ifadesini kullandı.

Hizbullah lideri, Sinyora hükümetinin ne savaşı durdurduğunu ne de Lübnan'ı koruduğunu söyledi. Sinyora'nın ABD'nin çıkarları için bir kukla haline geldiğini belirten Nasrallah, ''Biz Suriye'nin ya da İran'ın maşasıysak, onlar da bir Amerikan maşası'' diye konuştu. Nasrallah, BM'nin ateşkes kararında yer alan Hizbullah'ın silahsızlandırılması konusuyla ilgili olaraksa, "İsrail dışişleri ve savunma bakanları bile dünyada Hizbullah'ı silahlandıracak Ordu bulunmadığını söyledi" açıklamasını yaptı.

Sinyora hükümetinin halk desteği olmadığını ifade eden ve Lübnan'da yeni bir ulusal birlik hükümeti kurulması çağrısını yineleyen Nasrallah, hükümette Hizbullah'ın müttefiki Hıristiyan muhalefet lideri General Michel Aoun'un da yer alması gerektiğini söyledi.

Nasrallah, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Hizbullah ile İsrail arasında olası mahkum değişimi için arabuluculuk yapmak üzere gelecek hafta bölgeye bir temsilci göndereceğini de söyledi. Hizbullah lideri BM temsilcisinden, İsraillilerden arabuluculuk görüşmeleriyle ilgili bilgileri basına sızdırmaması için söz almasını isteyeceğini kaydederek, ''görüşmeler en iyi, basından saklandığı zaman sonuç verir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious